کد خبر: ۱۰۳۷۷۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری قم گفت: با هدف تداوم نظارت بر اجرای مطلوب‌ پروژه‌های عمرانی در روستاهای قم شبکه نظارت بر پروژه‌های عمرانی آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، هرچند جمعیت استان قم بیشتر در شهرها متراکم هستند و طبق آمار حدود ۵ درصد از جمعیت استان قم در روستاها ساکن هستند ولی فعالیت‌های زیربنایی مطلوبی در دل این روستاها صورت گرفته است و ۱۲۹ روستای استان از زیرساخت‌های مناسبی برخوردار هستند.

با توجه به اجرای نظارت نظام‌مند بر طرح‌های زیربنایی روستایی و حفظ و ارتقای کیفیت پروژه‌ها با بهره‌گیری از توان فنی و اجرایی سطوح استانی و محلی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در استان قم در ارزیابی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور به عنوان یکی از ۵ استان برتر سال ۹۷ برگزیده و استاندار قم هم در این زمینه از سوی وزیر کشور مورد تقدیر قرار گرفت.

هرچند روستاهای استان قم در زمینه طرح‌های زیربنایی اکنون حرفی برای گفتن دارند ولی هنوز هم بعضی از روستاهای قم با توجه به ظرفیت‌های بالایی که در زمینه گردشگری دارند و یا جزو روستاهای هدف گردشگری هستند بومگردی و بهره‌گیری از ظرفیت آن حلقه مفقوده‌ای است که به آن توجه نشده است.

کمبود شدید منابع آب کشاورزی ناشی از قطع حق آبه روستاهای مسیر رودخانه قمردود و قره چای وعدم اشتغال پایدار در تغییر ساختار جمعیت روستایی و پیر شدن جمعیت روستایی را می‌توان مهم‌ترین مشکلات روستاهای استان قم نام برد که باید در برنامه‌ریزی‌های کلان مسئولان استانی به این مشکلات توجه بیشتری شود.

وضعیت مطلوب روستاهای استان در زمینه زیرساختی

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قم در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به این‌که قم جزو ۵ استان برتر کشور در اجرای طرح‌های زیربنایی روستایی است، بیان کرد: یکی از موارد تأکید شده در برنامه اقتصاد مقاومتی نظارت بر پروژه‌های عمرانی دستگاه‌های اجرایی است که در روستاها به دلیل پراکندگی و تعدد پروژه‌ها امری دشوار است و دلیل انتخاب استان قم نیز کسب رتبه در نظارت بر پروژه‌های زیربنایی روستایی بود که با توجه به آیتم‌های آن مانند تعداد پروژه‌های بازدید شده، کیفیت گزارش، مستندات ارائه شده و ارسال به موقع، پیگیری نتایج و... موفق به کسب این رتبه گردید.

سجاد چهرگانی افزود: در ادامه این روند شبکه نظارت بر پروژه‌های عمرانی با هدف تداوم این نظارت با شرکت ۱۲ نفر در سطح استان، با مشارکت دفتر امور روستایی و فنی و در شهرستان، با همکاری‌ها با مشارکت؛ بخشداری‌ها به طور رسمی آغاز به کار کرد.

وی اظهار داشت: این شبکه بر کلیه فعالیت‌های روستایی که پراکنده بوده نظارت دقیقی خواهد داشت و این نظارت‌ها از ابتدا تا انتها و شامل نحوه انتخاب پروژه‌ها و همه مراحل آن خواهد بود؛ اگر پروژه‌هایی با تأخیر هنوز به بهره‌برداری نرسیده باشد نظارت جامع و بررسی‌های لازم صورت خواهد گرفت که تشکیل این شبکه از سوی نهاد ریاست جمهوری به همه استان‌ها ابلاغ شده است.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قم در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با اشاره به وضعیت زیربنایی و زیرساختی روستاهای استان گفت: روستاهای استان از نظر زیرساخت‌ها دارای وضعیت مناسبی هستند تاکنون در همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار و برخی روستاهای با کمتر از این جمعیت که شامل ۱۵۲ روستا است طرح هادی تهیه و تصویب شده است؛ هم‌چنین سامانه‌های مدیریت پسماند با ارائه ماشین‌آلات جمع‌آوری زباله به دهیاری‌ها و با مشارکت شرکت تعاونی‌های دهیاری‌ها شکل گرفته است.

بهره‌مندی ۵۷ روستا از خانه بهداشت

وی افزود: ۵۷ روستا قم دارای خانه بهداشت روستایی هستند و بقیه به صورت اقماری از آن استفاده می‌کنند؛ ۸۰ نفر بهورز و ۸ پرستار هم‌چنین ۹ پزشک مشغول خدمت‌رسانی در این خانه‌های بهداشت هستند و همه روستاهای استان از نعمت برق برخوردار هستند.

یکی از موارد تأکید شده در برنامه اقتصاد مقاومتی نظارت دقیق بر پروژه‌ها است که قم در رده ۵ استان کشور قرار گرفته است

چهرگانی بیان کرد: آبرسانی به روستاهای استان از طریق ۷ مجتمع آبرسانی که شامل، پاچیان، محمودآباد، قاضی، جعفرآباد و نعمت آباد، علی آباد و الویرآباد بوده و بقیه از طریق منابع آب مستقل در آبادی‌ها انجام می‌شود البته با توجه به کمبود منابع آب شرب در برخی روستاهای استان به صورت تانکری آبرسانی می‌شوند و در بحث گازرسانی به روستاها هم بیش از ۱۰۰ روستای استان در حال حاضر از نعمت گاز بهره‌مند هستند.

وی با اشاره به وضعیت راه‌های دسترسی روستایی قم نیز افزود: راه‌های دسترسی به همه روستاهای استان آسفالت شده است و یکی از موارد تأکید شده در برنامه اقتصاد مقاومتی نظارت دقیق بر پروژه‌ها است که قم در رده ۵ استان کشور قرار گرفته است.

غفلت از ظرفیت‌های گردشگری روستایی در قم

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قم در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های خوب گردشگری روستایی در استان قم گفت: بیش از ۵ درصد از کل جمعیت استان قم در روستاها ساکن هستند و از مجموع ۲۲۹ آبادی دارای سکنه ۱۲۹ روستا دارای بیش از ۲۰ خانوار جمعیت دارد که روستاهای قاهان، وشنوه، دستگرد، کرمجگان، دولت آباد نیزار، گیو روستاهای هدف گردشگری هستند که وجود ظرفیت‌های گردشگری، زیرساختی و موقعیت‌های قرار گیری و وجود اماکن تاریخی از معیارهای انتخاب این روستاها است.

وی عنوان کرد: موضوع گردشگری روستایی مدت زمان زیادی از توجه به آن نمی‌گذرد و نیازمند اقدامات ویژه‌ای است قم به دلیل تردد بسیار زوار و مسافرین دارای ظرفیت‌های بسیاری در زمینه گردشگری روستایی است اما به دلایل مختلفی از جمله عدم وجود زیرساخت‌های اقامتی، عدم شناسایی کامل ظرفیت‌های موجود و هم‌چنین کفایت کسب و کارهای مرتبط و هم‌چنین مشکلات فرهنگی به طور جدی به آن توجه نشده است.

روستاهای قم ظرفیت بالایی در زمینه گردشگری روستایی دارند و اقداماتی هم برای توسعه این نوع گردشگری صورت گرفته است

چهرگانی با اشاره به ظرفیت‌های خوب روستاهای قم مانند تنوع محیطی، بناهای تاریخی و فاصله اندک تا قم، بیان کرد: روستاهای قم ظرفیت بالایی در زمینه گردشگری روستایی دارند و اقداماتی هم برای توسعه این نوع گردشگری صورت گرفته است از جمله تخصیص اعتبارات برای روستاهای هدف گردشگری با هدف تعمیر بناهای تاریخی و توسعه بوستان‌ها و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز و پرداخت تسهیلات برای مجتمع‌های گردشگری روستایی است.

وی افزود: از دیگر اقدامات صورت گرفته می‌توان به ایجاد خانه‌های بوم گردی در برخی روستاهای و تلاش برای شناسایی ظرفیت‌های گردشگری روستاها با هدف تهیه بانک اطلاعات آن و هم‌چنین تأمین زمین مورد نیاز برای طرح‌های گردشگری در طرح‌های هادی روستایی برای حمایت از توسعه گردشگری در دل روستاها را می‌توان نام برد ولی با وجود این اقدامات هنوز هم نیازمند توجه برای تکمیل این روند هستیم.

ظرفیت‌های پیدا و پنهان روستاهای قم

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قم ظرفیت‌های روستاهای استان قم را، کشاورزی، دامداری، صنایع دستی مطلوب و نواحی صنعتی مانند ظغرود، سیرود و سلفچگان و خورآباد بیان کرد و گفت: قرارگیری برخی از روستاها در مجاورت محورهای اصلی کشور و وجود زیرساخت‌هایی مانند آب و برق و گاز هم‌چنین تنوع آب و هوایی و جغرافی از کویر تا کوهستان با توجه به اکوتوریسم و وجود بناهای تاریخی از دیگر ظرفیت‌های روستاهای استان قم است.

چهرگانی افزود: با وجود این همه ظرفیت‌هایی که ذکر شده است این روستاها با چالش و مشکلاتی هم روبرو هستند از جمله، عدم وجود درآمد پایدار برای دهیاری‌ها و روستاهای فاقد دهیاری و وابستگی به درآمدهای ناشی از عوارض، کمبود شدید منابع آب کشاورزی ناشی از قطع حق آبه روستاهای مسیر رودخانه قمردود و قره چای هم‌چنین مشکلات ترافیکی ناشی از جابه جایی جمعیت در پایان هفته به سمت روستاها در برخی از بخش‌ها وعدم اشتغال پایدار در تغییر ساختار جمعیت روستایی و پیر شدن جمعیت روستایی را که می‌توان مهم‌ترین مشکلات روستاهای استان قم نام برد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.