کد خبر: ۱۰۳۲۹۹
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
گزارش شهرفردا از اصلاح بودجه
رییس کل سازمان امور مالیاتی گفت: لیست بانکی تراکنش‌های مالی حدود۳۰۰ هزار نفر که درآمدهای بالای میلیارد داشتند در اختیار این سازمان قرار گرفته که بر اساس بررسی انجام گرفته نیمی از آنان مودی مالیاتی نبودند و نیمی دیگر از آنان که مودی مالیاتی بودند کمتر از آنچه لازم است مالیات می‌پرداختند.
محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به ضرورت اصلاح سیستم مالیاتی گفت: درآمدهای مالیاتی و کاهش تعداد دستگاه‌های اجرایی و همچنین اصلاح هدفمندی یارانه‌ها از ویژگی ها و ضرورت های تدوین بودجه برای سال‌های آتی خواهد بود.

وی همچنین تاکید کرد :دولت بنا دارد تا ۱۵ آذر ما بر اساس تکالیف قانونی خود بودجه سال ۹۹ را به مجلس ارائه کند و بر اساس شرایط اقتصادی کشور و اطلاعاتی که از سوی سازمان برنامه به مجلس ارائه شده است ساختار بودجه باید با تغییر جدی در اصلاح نظام مالیاتی صورت گیرد

نماینده مردم تفرش آشتیان و فراهان در مجلس شوراهای اسلامی گفت در سالهای گذشته توجه چندانی به اخذ مالیات و تامین منابع مورد نیاز کشور از این مسیر نشده است اما شرایط فعلی موجب شده که مالیات بر عایدی سرمایه کاهش معافیت های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی به راهکاری برای افزایش درآمدهای کشور مبدل شود و به عنوان پوششی برای هزینه های جاری در نظر گرفته شود

امید علی پارسارییس کل سازمان امور مالیاتی گفت: لیست بانکی تراکنش‌های مالی حدود۳۰۰ هزار نفر که درآمدهای بالای میلیارد داشتند در اختیار این سازمان قرار گرفته که بر اساس بررسی انجام گرفته نیمی از آنان مودی مالیاتی نبودند و نیمی دیگر از آنان که مودی مالیاتی بودند کمتر از آنچه لازم است مالیات می‌پرداختند. 

 وی افزود: کل مالیات های وصولی کشور هشت درصد از درآمدهای آن است و کل درآمدهای وصولی در کشور کم است زیرا معافیت های مالیاتی زیاد، فرارها زیادتر و پایه های مالیاتی کمتر است. وی اضافه کرد: تعیین سهم استان ها از اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای، وظیفه سازمان برنامه و بودجه کشور است و سازمان امور مالیاتی کارهای وصول درآمدها را انجام می دهد اما هر 30 استان معتقدند که در حوزه پرداخت مالیات نسبت به درآمدهایشان به آنها ظلم می شود. 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: خراسان رضوی 7.3 جمعیت کشور و 5.4 تولید ناخالص داخلی کشور را در اختیار دارد در حالی که  سهم این استان از مالیات پرداختی در کشور 3.3 درصد است و سازمان امور مالیاتی هم به توسعه متوازن استان ها و هم به ظرفیت های آنها توجه دارد. 

پارسا اظهار داشت: دولت به هیچ وجه قصد ندارد فشار پرداخت مالیات را بر طبقات ضعیف جامعه بیشتر کند اما باید تمرکز دستگاه‌های اجرایی و تشکل های بخش خصوصی در استان ها روی شناسایی افرادی قرار گیرد که درآمدهای میلیاردی دارند اما مالیات نمی‌پردازند یا کمتر از آنچه باید مالیات می‌دهند. وی اضافه کرد: امسال 75 هزار میلیارد ریال از معوقات مالیاتی در کشور وصول شد در حالی که 150 هزار میلیارد ریال بخشودگی جرایم مالیاتی اتفاق افتاد. 

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: در حال حاضر نظام درآمد – هزینه در استان ها به گونه‌ای نیست که انگیزه کافی و لازم را ایجاد کند تا مدیران در استان‌ها حداکثر تلاش خود را برای تحقق درآمد و اجرای پروژه‌هایشان داشته باشند. پارسا افزود: سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان برنامه و بودجه باید به منظور توسعه متوازن استان ها و ایجاد انگیزه کافی در مقامات استانی به منظور حداکثر کردن درآمدهای استانی در بودجه 98 نسبت به بازنگری و اصلاح نظام درآمد – هزینه استان ها و ایجاد ارتباط مستقیم بین میزان اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای و درآمدهای استانی و همچنین تخصیص تضمینی اعتبارات مذکور با عملکرد وصول درآمدهای استانی اقدام کنند. 


وی اضافه کرد: به منظور ارتقای فرهنگ مالیاتی و مبارزه یکپارچه با فرار مالیاتی و وصول درآمدهای استانی لازم است همه دستگاه های نظارتی و کارگروه های استانی همکاری لازم را با اداره کل امور مالیاتی داشته باشند و داده ها و اطلاعات مورد نیازش را در اختیار این اداره قرار دهند.  وی با اشاره به تصویب 141 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در بودجه سال 98 گفت: دولت به هیچ وجه نمی‌خواهد برای تامین هزینه‌های خود بخش خصوصی منضبط و شفاف و خوش حساب دچار فشار مضاعف مالیاتی شود. 
برچسب ها: مالیات ، بودجه ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.
کشورهای همسایه دنبال بازار محصولات ایران

کشورهای همسایه دنبال بازار محصولات ایران

مدرس دانشگاه امام باقر(ع) پیرامون بیانات مقام معظم رهبری برای جهش تولید در سال ۹۹ گفت:این جهش ازسال ۹۸ آغاز و اکنون با برآورد برداشت یکی از محصولات کشاورزی(گندم) بیش از ۱۴ میلیون تن درخط خودکفایی و مازاد برداشت قرار دارد که این امر موجب ترقیب کشورهای همسایه برای کسب بازار محصولات کشور شده است.