کد خبر: ۱۰۳۲۱۴
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
علی شماعی در گفتگو با شهر فردا
عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی گفت:دغدغه مردم بدون نظام شفافیت ممکن نیست .
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،علی شماعی، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی ،در محافل و حوزه‌های عمومی سخن مردم حول این واقعیت است که اگر دولتمردان و مدیران در اندیشۀ پیشرفت کشور هستند و دغدغۀ خدمت به مردم و کشور را دارند :

چرا نظام جامع و یکپارچۀه اطلاعات املاک و دارایی در کشور اجرایی نمی‌شود و چرا وضعیت مالی تمام افراد کشور و به‌ویژه مدیران و مسئولان از طرف سران قوا و نظام،  شفاف‌سازی و رصد نمی‌شود؟ 

چرا ساختارهای فسادزای بانکی و مالی ساماندهی نمی‌شوند؟ 
چرا باید هرروز شاهد خبر اختلاس و حیف‌ومیل و نابودی سرمایه‌های ملی باشیم؟
چرا نظام اقتصادی به‌طور اعم و نظام بانکی و مالی کشور به‌طور خاص، دلالی و هرج‌ومرج اقتصادی را کنترل نمی‌کند؛ به‌طوری‌که یک نفر 3800 سکه طلا و دیگری بیش از 700 آپارتمان خالی  خریداری کرده و دلالی مسکن راه انداخته است!!  

چرا یک فرد با رانت‌های مالی و نفوذ در دستگاه اداری کشور می‌تواند 3500 خودرو ثبت‌نام کند، بدون اینکه مالیاتی از او دریافت شود و بر عملکرد فسادآلود شرکت‌های تولید خودرو و خریداران نظارتی صورت گیرد، این در حالی است که تولیدکننده و کارمند ملزم به پرداخت مالیات قبل از دریافت حقوق خود هستند. 

چرا و چگونه افراد مؤثر و صاحب‌منصب در نظام اداری کشور می‌توانند 12000 و 3000 میلیارد اختلاس و پول‌شویی و... داشته باشند؟ مگر نظام جامع کنترل حکومتی بر عملکرد این افراد "ژن خوب" نظارت ندارد! آیا قانون و ضابطه‌ها صرفاً برای افراد بدون پشتوانه سیاسی و توده مردم وضع شده است؟ 

با وجود پیشرفت‌های گسترده در زمینۀ نظام جامع دارایی و املاک در سطح جهان و تجربه‌های مثبت کشورهای مترقی، چرا نقشۀ کاداستر زمین و املاک اجرایی نمی‌شود تا میزان زمین و املاک  افراد و موقعیت آن برای همگان مشخص باشد. فقدان چنین نظامی میزان تولید یا فقط دلالی این افراد را سرپوش می‌گذارد و از چشمان تیزبین جامعه پنهان نگه می‌دارد. 

چرا عرضۀ زمین باید از طریق زمین‌خواران و دلالان با قیمت چند برابر به دست مردم برسد؟ دولت باید با عرضۀ مناسب زمین، مانع دلالی و افزایش بی رویۀ قیمت زمین شود.  

چرا نظام جامع و یکپارچه حقوق، درآمد و مالیات همۀ افراد جامعه به‌منظور جلوگیری از حقوق‌های نجومی برای افراد خاص راه‌اندازی نمی‌شود؟ درحالی‌که در یک جامعه سالم و مصون از فساد، حساب‌های بانکی همۀ افراد جامعه باید به‌صورت مکرر پایش شود.

این خواست  به‌حق افراد یک کشور و مردم است که هر کس به‌تناسب حقوق، درآمد، املاک، مستغلات و دارایی خود مالیات بپردازد. اجرای چنین نظام عادلانه‌ای بیش از هر چیز بر اقتصاد شهرها مؤثر واقع می‌شود، چراکه بیش از هر چیز تعداد خانه‌های خالی را زیر ذره‌بین جامعه و دولت قرار می‌دهد و مانع از انباشت بی‌حساب ثروت و سرمایه می‌شود. همچنین اجرای این نظام یکپارچه می‌تواند دلالی و هرج‌ومرج اقتصادی را کنترل و احتکار و راه فسادهای پنهان را کنترل و کاهش دهد و باعث جلوگیری از رانت‌خواری شود.

چرا توسعۀ شرکت‌ها و تعاونی‌های تولید مردمی در روستاها و شهرهای کوچک، متوسط و بزرگ و روابط متقابل و سلسله‌مراتب آن‌ها  شکل نمی‌گیرد. اگر محیط کار و تولید از سطوح پایین، یعنی از روستا تا شهرهای متوسط و بزرگ به شکل زنجیروار با سلسله‌مراتب اقتصادی پیوسته مدیریتی، اجتماعی شکل بگیرد و کسب‌وکار کشور مناسب با هر استان و شهرستان باشد، اقتصاد کشور رشد و توسعه می‌یابد. 

چرا آمایش سرزمین و آمایش منطقه‌ای برای تولید و تقسیم‌کار و تولید در هر منطقه و ناحیه از کشور عملیاتی و اجرایی نمی‌شود.  

چرا آمار و اطلاعات دقیق و جامع از کارکرد تمام شرکت‌های صنعتی و خدماتی و پایش دقیق آن‌ها و حمایت مستمر آن‌ها در توسعه  کشور که نقش اساسی دارد، شکل نمی‌گیرد؟ شرکت‌های پیشران توسعه  قادرند نیروی خلاق جامعه را شناسایی و جذب کنند و در محل مناسب از سازمانخود به‌کارگیری نمایند، تا ارزش‌آفرینی هم‌افزا محقق شده و از مهاجرت و فرار نخبگان جلوگیری کند ؟ 
چرا سیستم آموزشی کشور کارآفرین و راستای محیط کار و نیاز توسعه مناطق و نواحی کشور نیست؟ 
چرا زمین و املاک با استفاده از اهرم های فشار نظیر اخذ مالیات سنگین در چرخۀ تولید قرار نمی گیرد و منجر به بلا استفاده ماندن آن ها شده و عرصه را در اختیار دلالان قرار می دهد. واگذاری زمین برای ساخت مسکن و کار برای کسانی که آمادگی کار و تولید دارند به‌ویژه در روستاها و شهرهای کوچک و متوسط ضروری است. شرکت ها و تعاونی‌های واقعی مردمی که با سرمایه مردمی و حمایت و نظارت دولت شکل‌گرفته برای رشد و توسعه نیازمند محیط مناسب و زیرساخت‌های لازم هستند (اقتصاد مردمی).

چرا از تجارب مفید و ارزشمند بین‌المللی به‌ویژه كشورهای موفق و بومی‌سازی آن‌ها توسط نظارت تمام وزرا و مدیران خلاق مورد توجه قرار نمی‌گیرد، درحالی‌که شرکت‌های موفق با سودآوری مناسب به جذب سرمایه می‌پردازند و از خروج سرمایه از کشور - که عامل کاهش ارزش پول ملی است - جلوگیری می‌کنند. دولت باید از سیاست‌های رشد دلالی توسط بانک‌ها و سیاست عوام‌فریبانه نظیر کنترل قیمت و بگیر و ببند و خام فروشی نفت و سایر مواد و رشد دلالی  و... دست بردارد و شرکت گرا شود. تأمین اشتغال و رفاه مردم در گرو این تغییر رویکرد است. 

این سوالات و بی شمار سوال از همین جنس، در ذهن گروه های مردمی، دانشگاهی و بدنۀ کارشناسی جامعۀ شکل گرفته است و توده های خلاقی راشکل داده است که به دلیل نفوذ ارتباطات مجازی در تمام سطوح جامعه در عصر اطلاعات(به تعبیر کاستلز)، مطالبه گری را حق قانونی خود می دانند. عصر اطلاعات با درهم نوردیدن مرزها، بمباران اطلاعاتی را میسر کرده است. امروز توده ها از این رهگذر، حکومت نظام اداری کشور را بیش از پیش در مقابل لنزهای موشکافانۀ خود قرار داده اند و ترقی در همۀ ابعاد و ارکان را خواستار هستند. 

لاجرم باید پذیرفت که مسیر ترقی خواهی هر قلمرو و ملتی از شفافیت می‌گذرد. شفافیت (اصطلاح "اتاق شیشهای" که اخیراً باب شده است) راه را بر هر فاسد، مفسد و توطئه‌گری می‌بندد و کشور را از هجمه‌های شدید دشمنان مصون می‌دارد. البته اقدامات خوبی نیز در برخی نهادها صورت گرفته است. شهرداری تهران با راه‌اندازی سامانه شفافیت، قرارداد مدیران و کارکنان و سایر قراردادهای پیمانکاران را در اختیار می‌گذارد که لازم است در تمام لایه‌های اداری و‌ مالی کشور چنین سامانه‌ای راه‌اندازی شود. 
 
سران قوا و به‌ویژه دولت، مجلس و مسئولان نظام باید به‌سرعت و دقت پیگیر این مسائل از طریق حکمروایی خوب هوشمند  باشند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
حضور در انتخابات جدای از میدان رقابت مسابقه برای ماندن در مسیر انقلاب است

حضور در انتخابات جدای از میدان رقابت مسابقه برای ماندن در مسیر انقلاب است

دبیرکل انجمن نسل سومی‌ها و جوانان انقلابی مسلمانکفت: برای بقای انقلاب و تداوم راه صدها هزار شهید معتقدیم حضور در انتخابات جدای از میدان رقابت افراد برای نشان دادن شایستگی‌های خود، رقابت و مسابقه برای ماندن در مسیر انقلاب است.
اعمال شب و روز عید سعید قربان

اعمال شب و روز عید سعید قربان

اعمال شب و روز عید سعید قربانبه گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، عید سعید قربان هم مانند دیگر مناسبت‌های مذهبی اعمال خاصی دارد که برای انجام آن‌ها فضیلت‌های بسیاری تعریف شده است. در این گزارش اعمال شب و روز این عید خجسته گرد آوری شده است.