کد خبر: ۱۰۳۲۰۲
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با اعلام نرخ بیکاری استان تهران در بهار و تابستان سال جاری، گفت: کاهش نرخ بیکاری بیش از کاهش نرخ مشارکت، نشان دهنده ایجاد فرصت های شغلی جدید است.
 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»مسعود افشین با اشاره به آخرین نتایج طرح نیروی کار، در بهار سال جاری اظهار کرد: در این فصل، نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 10 ساله و بیشتر استان تهران 7/39 درصد بوده، به عبارت دیگر 7/39 درصد از جمعیت 10 ساله و بیشتر استان تهران یا شاغل یا خواهان انجام کار بوده اند. ضمن اینکه نرخ مشارکت اقتصادی نسبت به بهار سال 1397 ، حدود 4/0 درصد کاهش داشته است. 

وی افزود: نرخ مشارکت اقتصادی بهار 1398 کشور 6/40 بوده است.  در بین استانها ، استان های زنجان و مازندران  با 6/44 درصد بشترین و استان سیستان و بلوچستان با 2/34 درصد کمترین نرخ مشارکت را در بهار سال 1398 داشته اند. 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با بیان اینکه برآورد نقطه ای نرخ بیکاری استان تهران در فصل بهار سال 1398 از سوی مرکز آمار ایران  1/10 درصد اعلام شده است، بیان کرد: با توجه به برآوردی بودن این مقدار با اطمینان 95 درصد می توان گفت، در بهار سال 1398 بین 8/8 درصد تا 4/11 درصد از جمعیت فعال استان تهران بیکار بوده اند. لازم بذکر است که این نرخ نسبت به فصل بهار سال قبل 2/2 درصد کاهش یافته است. 

به گفته افشین، کاهش نرخ بیکاری بیش از کاهش نرخ مشارکت، نشان دهنده ایجاد فرصت های شغلی جدید است.
وی اضافه کرد: نرخ بیکاری در بهار 1398 برای کشور  8/10 درصد بوده است. بیشترین نرخ بیکاری مربوط به استان چهارمحال و بختیاری با 7/16 درصد و کمترین نرخ بیکاری مربوط به استان همدان با 1/6 است.
معاون آمار و اطلاعات نرخ بیکاری استان تهران در تابستان سال 98 را   3/0 درصد بیشتر از متوسط کشور اعلام کرد و گفت: نرخ بيكاري افراد ١٥ ساله و بيش‌تر استان تهران در تابستان 1398برابر  8/10  درصد اعلام شد که 3/0 درصد بیش از این نرخ در کشور است. از آنجا که این نرخ بصورت برآوردی است، بنابراین، با اطمینان 95 درصد می توان گفت بین 2/9 تا 3/12 درصد از جمعيت فعال 15 ساله و بیشتر(شاغل و بيكار) استان تهران بيكار بوده‌اند.

وی افزود:  بررسي روند تغييرات نرخ بيكاري حاكي از آن است كه اين شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ١٣٩٧ به میزان 6/2 درصد كاهش یافته است.

افشین با تاکید بر فعال بودن جمعیت 15 ساله های استان تهران در فعالیت های اقتصادی، اظهار کرد: در تابستان ١٣٩٨، به ميزان 3/43 درصد جمعيت ١٥ ساله و بيش‌تر استان تهران از نظر اقتصادي فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان يا بيكاران قرار گرفته‌اند ضمن آنکه اين نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ١٣٩٧) به میزان 1/0 درصد افزايش داشته است.

این درحالی است که نرخ مشارکت اقتصادی افراد ١٥ ساله و بيش‌تر در کشور 6/1 درصد بیشتر و برابر 9/44 درصد اعلام شده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران یادآوری کرد: براساس بررسي‌هاي به عمل آمده، به دليل تحولات اجتماعي صورت گرفته در زمينه سن ورود به بازار كار در سال‌هاي اخير در كشورهاي مختلف حداقل سن ١٥ سال، براي بررسي شاخص‌هاي كليدي بازار كار در نظر گرفته شده است كه به دليل تحولات مشابه در كشورمان، از اين پس شاخص‌هاي عمده بازار كار كشور براساس جمعيت ١٥ ساله و بيش‌تر محاسبه و ارائه مي‌شود. 

وی تاکید کرد: بررسي نرخ بيكاري جمعيت ١٠ ساله و بيش‌تر فصل تابستان گوياي آنست كه 7/10 درصد از جمعيت فعال استان تهران بيكار بوده‌اند و با نگاهي به نرخ مشاركت اقتصادي اين گروه سني ملاحظه مي‌شود كه 8/39 درصد از جمعيت ١٠ ساله و بيش‌تر استان تهران از نظر اقتصادي فعال بوده‌اند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع همراهان شهید سپهبد سلیمانی در ری / امت اسلام آماده انتقام

تشییع همراهان شهید سپهبد سلیمانی در ری / امت اسلام آماده انتقام

مردم شهید پرور شهر ری بار دیگر فرزند شهید خود را درآغوش کشیدند .
منتقمین پایتخت پیام خونخواهی سردار شهید را به گوش  دنیا رساندند

منتقمین پایتخت پیام خونخواهی سردار شهید را به گوش دنیا رساندند

پیکرشهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی مهندس و شهدای مقاومت درحالیکه بر دستان میلیونی منتقمان پایتخت تشیع شد با نماز ولی امر مسلمین رهبر معظم انقلاب بدرقه گردید. حضور اعضای کتائب حزب الله عراق در مراسم تشییع شهید سلیمانی در تهران