کد خبر: ۱۰۳۰۰۵
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با شهرفردا
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه گفت : شروع اصلاحات اقتصادی ایران با تغییر بودجه ریزی در کشور کلید خورد و انتظار می رود با استفاده از تجارب سایر کشورها نظیر ترکیه کاهش هزینه های دولت و تقویت خصوصی سازی مسیر اصلاحات طی شود
محمد خدابخشی سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»با اشاره به ضرورت اصلاحات اقتصادی در ایران گفت :کشورهای زیادی اصلاحات اقتصادی خود را آغاز و پس از آن رویکرد مالی اقتصاد خود را تغییر دادند و توانستند از فشارهای موجود عبور کنند و اکنون بودجه ۹۹ به عنوان یکی از سرفصل‌های اصلاحات می‌تواند قلمداد شود .

وی با اشاره به مهمترین اصلاحاتی که باید در اقتصاد کشور صورت گیرد خاطرنشان کرد:بوروکراسی زدایی و اصلاح بودجه ریزی همچنین مقررات‌زدایی و آزادسازی تجاری و توجه به بخش خصوصی از مهمترین اتفاقاتی است که باید در اقتصاد ایران اجرایی شود .

وی با اشاره به اصلاحات اقتصادی ترکیه گفت: اصلاحات صورت گرفته از سوی معماران داخلی ترکیه طی سه سال صورت گرفت  و با بروکراسی زدایی آغاز شد .

به خاطر نشان کرد : معماران اصلاحات اقتصادی ترکیه معتقد بودند ریشه ابر تورم در اقتصاد این کشور سیاست مالی معیوب است و برای این کار اصلاح و کاهش مخارج های دولت را اجرا کردند.

 به گفته این نماینده مجلس  کاهش حقوق بگیران دولت و پالایش بودجه‌ریزی از مهمترین اقداماتی بود که در اصلاحات ترکیه صورت گرفت .

 سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین گفت :افزایش استقلال نهادهای پولی و همچنین مقررات‌زدایی و تقویت و توانمندی بخش خصوصی به گونه‌ای که بخش اجرایی و بازار به صورت واقعی در اختیار آن ها قرار گیرد از مهمترین اقداماتی بود که ترکیه در دستور کار قرار داد .

 خدابخشی تصریح کرد:پس از اصلاح بودجه که دولت قدم های آن را برداشته و قرار است برای سال آینده پس از ۷۰ سال بودجه دو سالانه در کشور تدوین شود و همچنین وابستگی بودجه به نفت به پایین‌ترین سطح خود برسد باید خصوصی‌سازی و به تناسب آن افزایش سرمایه‌گذاری در دستور کار قرار گیرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
برگزاری جشنواره مبارزه با گوجه فرنگی در اسپانیا/ تصاویر

برگزاری جشنواره مبارزه با گوجه فرنگی در اسپانیا/ تصاویر

در فستیوال مبارزه با گوجه فرنگی که در شهر بونول اسپانیا برگزار شد 145 تُن گوجه فرنگی نابود شد.
اقتصاد ایران چه وقت می تواند از تحریم عبور عملیاتی کند؟

اقتصاد ایران چه وقت می تواند از تحریم عبور عملیاتی کند؟

عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت : درصورتیکه صادرات 500 بشکه در روز حفط شده و تقویت پایه های مالیاتی و تقویت کسب و کار اصلاح شود ، سال آینده نه تنها روند رکود متوقف خواهد شد ، تحریم ها دیگر اثری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت.