کد خبر: ۱۰۲۹۵۲
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
شهرفردا در گفتگو با کارشناسان بررسی کرد
جدایی ری از تهران کاهش سطح کیفی خدمات و رفاه اجتماعی و همچنین تامین سرانه ها را به دنبال خواهد داشت.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، پیش از اینکه طرح چندین باره موضوع جدا سازی شهر ری از تهران که در سنوات گذشته به دلایل متقن رده شده تا چه حد به سود و زیان شهروندان شهر ری است و یا چه تبعاتی از لحاظ اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی ، سیاسی و ...  را در بر خواهد داشت باید گفت، تجربه نشان داده که تجزیه طلبی استانی همچون انتزاع شهر قدس ، چهار دانگه و .... از شهر تهران کاربری زمین های کشاورزی را تغییر داده و بروز رویکرد درآمد زایی، کاهش سطح کیفی خدمات و رفاه اجتماعی همچنین عدم تامین سرانه ها را به دنبال داشته است. 

کارشناسان معتقدند عده ای که پیرامون جدایی ری از تهران صحبت می کنند تنها هدفشان از این طرح سیاسی است در حالی که این جدایی گسست های فرهنگی، اجتماعی و مدیریت به ویژه در حوزه شهرسازی را در بر می گیرد. 

تهران شهری است که نه در گستره 615 کیلومتر مربعی بلکه در پهنه‌ای به وسعت ۱۴000 کیلومتر مربع ، یعنی مجموعه شهری تهران معنا پیدا می کند و این موضوع با طرح های توسعه شهری و منطقه ای و ملی در هم تنیده شده است. 

از این رو هاشمی رئیس شورای شهر تهران می گوید: ارائه طرح جدایی ری از تهران در مجلس شورای اسلامی مخالفت اکثریت اعضای شورای شهر را به دنبال دارد لذا که این کار دارای پیامدهای منفی در حوزه شهرسازی و زیر ساختها است. 

هاشمی می گوید یکپارچه بودن زیر ساخت های حمل و نقلی نظیر مترو، اتوبوسرانی و ... زیر ساختهای عمرانی و نرم افزاری با استقلال شهر ری و سایر مناطق حومه ای  موجب اختلال در فعالیت های مدیریت شهری می شود و به نظر وی این اقدام به صلاح شهرری نیز نبوده و موجب کاهش بودجه ها و منابع مدیریت شهری و امکانات آنها نیز خواهد شد لذا جهت بررسی امکان پذیری جدایی ری از تهران خبرنگار شهر فردا با کارشناس برنامه ریزی شهری به گفتگو  نشست. 

دکتر غلامرضا لطیفی کارشناس برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی پیرامون جدایی ری از تهران گفت: ابتدا باید دید این طرح چه هدفی را دنبال می کند بحث این است که کلانشهر تهران دارای مناطق ۲۲ گانه است که شهر ری جزء منطقه ۲۰ تهران محسوب می شود بنابراین محلق شده است به شهر تهران و در حریم خدماتی شهر تهران قرار دارد. 

وی افزود: اگر قرار باشد ری از تهران جدا شود باید دید چه هدفی را دنبال می کند اگر هدف، هدف سیاسی باشد با مصلحت های سیاسی و یا توجیهات مصلحتی، اجتماعی و اقتصادی دارد که باید با توجه به هدف دید که چه تبعاتی خواهد داشت و حتما باید با ملاحظات کارشناسی  صورت گیرد. 

لطیفی افزود: خواه ناخواه بدون بررسی اگر تصمیم گیری صورت گیرد ممکن است ساکنان شهرری را از این قضیه ناراحت کند چرا که آنها خود را ساکن تهران می دانند و از طرف دیگر اگر جدا شود شاید بتوانند به صورت مستقل خدماتی را به دست بیاورند و در واقع بودجه جداگانه و ردیف جداگانه دریافت کنند و لذا باید هدف از این جدایی ابتدا مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت نظر نهایی صادر شود. 

این استاد دانشگاه افزود: در شمال ایران برخی شهرها مانند لاهیجان که به رامسر پیوسته است و نوشهر و چالوس را داریم و این جدایی و تبعات آن بستگی به هدف از این جدایی دارد و ویژگی منطقه نیز قطعا مد نظر است. 

 


 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
جولان محتکران مسکن در شهر/ ارزیابی ثبات بازار مشتریان مسکن با وجود رشد 3 درصدی قیمتها

جولان محتکران مسکن در شهر/ ارزیابی ثبات بازار مشتریان مسکن با وجود رشد 3 درصدی قیمتها

کارشناس حوزه مسکن با اشاره به یک میلیون خانه خالی در شهر تهران گفت: افزایش یا کاهش و یا رکود قیمت مسکن هیچ تاثیری در تغییر اجاره بهای آن ندارد کما اینکه مالکان می توانند خانه های خود را احتکار کنند چرا که قانونی برای خانه های خالی وجود ندارد.
فاطمه بانویی که سرور بانوان عالم  از آدم تا خاتم است

فاطمه بانویی که سرور بانوان عالم از آدم تا خاتم است

شیخ حسین انصاریان کارشناس مذهبی در مراسم یادبود بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) که در مزار شیخ صدوق واقع در شهر ری برگزار شد، گفت: حضرت زهرا صلوات الله علیه تنها بانویی است که سرو بانوان جهان است.