کد خبر: ۱۰۲۸۴۷
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰
حسین راغفر در گفتگو با شهرفردا
یک اقتصاددان گفت : چالش آینده اقتصاد ایران کمبود سرمایه گذاری است ، چرا که همه منابع درآمدی دولت اکنون با فشارهای تحریم صرف بودجه جاری شده و نرخ سرمایه گذاری روند نزولی به خود گرفته است ، اتفاقی که ضمن پایین نگه داشتن نرخ رشد می تواند کسب و کار و تولید را نیز با مخاطره روبرو کند.

مهمترین چالش اقتصادی ایران پس از کسری بودجه چیست؟
حسین راغفر اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا در گفتگو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،با اشاره به  آینده  اقتصاد کشور گفت: یکی از مهمترین شاخص‌هایی که می تواند تعیین کننده آینده اقتصاد ایران باشد، میزان سرمایه گذاری و نرخ سرمایه‌گذاری کنونی است  ، آنچه مشخص است روند سرمایه گذاری در حال حاضر به شکل نزولی قرار گرفته و حجم سرمایه گذاری ها نشان می دهد که در آینده وضعیت اقتصاد به چه شکل خواهد بود .

وی ادامه داد :در  زمان حاضر به علت کاهش منابع درآمدی همه بودجه دولت صرف بودجه جاری شده و بودجه عمرانی نیز تقریبا نیمه تعطیل است ،در این فرمول به تناسب کم شدن سرمایه گذاری روند اشتغال و تولید با اختلال روبرو خواهد شد.

مهمترین چالش اقتصادی ایران پس از کسری بودجه چیست؟

 راغفر خاطرنشان کرد: اکنون شرایط اقتصادی به گونه ای است که نه تنها سرمایه گذاری جدیدی در بخش اقتصادی صورت نمی‌گیرد، بلکه استهلاک سرمایه نیز افزایش خواهد داشت، این بدان معناست که رشد اقتصادی که تا سه درصد افزایش یافت به زودی قابل دستیابی نخواهد بود .

وی ادامه داد: اگر اتفاق جدیدی در روند سرمایه‌گذاری صورت نگیرد ،نه تنها اوضاع کسب و کار روند مناسبی پیدا نمی‌کند بلکه نرخ رشد اقتصادی که ارتباط مستقیم با با شاخص های رفاه و گردش نقدینگی دارد،نیز دچار چالش خواهد شد.

 این اقتصاددان  با اشاره به اولویتهای اقتصادی دولت گفت : اولویت تام دولت پس از جبران کسری بودجه باید سرمایه‌گذاری در بخش اقتصادی باشد، به گونه‌ای که بخش خصوصی نیز راغب به سرمایه‌گذاری شود.

 استاد اقتصاددانشگاه الزهرا  در پاسخ به این سوال که مهمترین اقدام دولت برای افزایش انگیزه ز خصوصی برای سرمایه گذاری چیست ؟گفت: ریسک سرمایه‌گذاری در ایران بالاست و بخش خصوصی پس از تضمین بازگشت سرمایه و نرخ سود متعارف می‌تواند در بخش اقتصادی سرمایه‌گذاری کند، لذا دولت باید ابزارهایی مثل بیمه سرمایه تدبیر کند تا بخش خصوصی برای افزایش سرمایه‌گذاری در داخل کشور انگیزه لازم را به دست آورد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

برگزاری دوره های آموزشی دولتی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

دوره های آموزشی کارمندان دولت در گستره استانی توسط انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار می شود.
بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

بررسی مطالبات مردم از مجلس یازدهم در گفتگوی ویژه خبری

دکتر قادری سردبیر شهر فردا در گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب ۶ خرداد ۹۹ گفت: توجه ویژه به کسب و کارها و تزریق نقدینگی به مولدها می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.