کد خبر: ۱۰۲۷۷۷
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۱
یادداشت دکتر جعفرقادری ،نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی
در سفر اربعین نه تنها تشیع بلکه اهل تسنن هم حضور دارند. علاوه بر مسلمانان برخی از غیر مسلمانان معتقد به امام حسین (ع) نیز حضور دارند. حضور مسلمانان از همه قاره های جهان نمادی از وحدت و یکپارچگی جهان اسلام است.
 پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» / یادداشت دکتر جعفرقادری ، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز

حضور در مراسم اربعین اعلام برائت از ظلم و جور و اعلام همراهی با ارزش های حسینی است. زائری که سختی سفر چند روزه پیاده را برخود هموار میکند با اعلام حضور خود به ندای هل من ناصر ینصرنی امام حسین در هزار و چهار و صد و اندی سال قبل پاسخ داده است. کسی که در اقصی نقاط جهان هرچند با کمک مالی و یا جسمی به برگزاری این اجتماع کمک میکند و فردی که در هر جای جهان در مراسم اربعین و پاسداشت شهدای کربلا حتی در محل زندگی خود حضور یافته و یا کمک مالی میکند به نوعی، ندای امام حسین را پاسخ داده است.

امروزه اربعین نماد وحدت و اقتدار جهان اسلام است. راهپیمایی اربعین و تجمعات مرتبط با آن صرفا یک مراسم مذهبی نیست، بلکه این مراسم به نمادی برای اقتدار و قدرت نمایی اسلام در ابعاد سیاسی هم تبدیل شده است. آنچه افراد را با گرایش های مختلف مذهبی، سیاسی، قومی، نژادی و زبانی و ملیتی در اربعین کنار هم گرد آورده است، عشق به ارزش های والای حسینی و تنفر از هرگونه ظلم و بی عدالتی است. 


جز عشق به حسین و آرمانهای حسینی چه دلیلی دارد که یک فرد با هزینه و مشقات زیاد از آن سر دنیا راهی این سفر شود؟ آیا انگیزه ای غیر از انگیزه های الهی و عشق به حسین و آرمانهای حسینی میتواند بزرگ و کوچک، مسول و غیر مسئول، افراد با نژادها و ملیت های مختلف و ... را به خدمتگذاری به زائران حسینی ترغیب کند؟ در اینجا هر فرد هر امکان و هنری دارد بکار میگیرد تا به عشق امام حسین به زائرینش خدمت کند.

عظمت حسین و ارزش های حسینی آنقدر زیاد است که برای خدمت به راه حسین و زائر حسینی هر منیتی زیرپا گذاشته میشود. در اینجا هرکسی به اندازه شناختی که از حسین دارد از خود و ارزشهای مادیش میگذرد. 


رعب و وحشتی که راهپیمایی و تجمع اربعین در دل دشمنان ایجاد کرده سایر تجمعات مذهبی ایجاد نکرده است. همین رعب و وحشت است که باعث شده تا به مخیله دشمنان اسلام، نا امنی در این راهپیمایی هم نگنجد. با همه امکانی که برای ناامنی وجود دارد، بزرگترین تجمع بشری در کمال امنیت و آرامش برگزار می شود. اگر هوشیاری، همراهی و احساس مسئولیت تک تک اربعین باوران نبود، بسیج امکانات و منابع مالی دولتهای مختلف هم امکان اداره چنین تجمعی را نمی داد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
جان باختگان کرونا به 200 تن رسید / 20 استان در شرایط هشدار

جان باختگان کرونا به 200 تن رسید / 20 استان در شرایط هشدار

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی ۲هزار و ۶۳۷ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته گفت: متاسفانه ۲۰۰ تن از بیماران جان خود را از دست دادند.
تردد روزانه ۲۰ میلیون خودرو در پایتخت

تردد روزانه ۲۰ میلیون خودرو در پایتخت

سردار رحیمی با بیان اینکه روزانه ۲۰ میلیون تردد در پایتخت داریم، گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی نیازمند حمایت همه جانبه است.