کد خبر: ۱۰۲۵۳۷
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲
گفتگوی شهرفردا با عضو کمیسیون فزهنگی مجلس
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت : 14 هزار کودک کار تنها در تهران فعالیت می کنند ،این در حالیست که نباید طرح ساماندهی کودکان کار به گونه ای دنبال شود که این کودکان از خیابانها به کارگاه های زیر زمینی هدایت شوند.
پروانه سلحشوری عضو کمیسیون فرهنگی به فرهنگی مجلس شورای اسلامی  با اشاره به طرح ساماندهی کودکان کار و خیابانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» گفت :طرح ساماندهی کودکان کار و خیابانی که قرار بود شرایط استفاده آنها از حقوق انسانی نظیر راهکارهایی مثل گرفتن  حضانت کودک از خانواده یا تحویل او به بهزیستی و همچنین و در نظر گرفتن کودکان خارجی را در دستور کار قرار داد با حواشی بسیاری رو به رو شد و نتوانست به نتیجه برسد .


خیابانهای پایتخت در محاصره کودکان کار؛ 14 هزار کودک کار در تهران
وی  خاطر نشان کرد :بر اساس گزارش هایی که دانشگاه علوم پزشکی و توانبخشی به این کمیسیون ارسال کرده است کودکان خیابانی شامل ۳۶.۳ درصد افغانی و ۵۹.۴ درصد آنها ایرانی هستند که بیش از 25 درصد آنها  دختر بچه های تهرانی تشکیل می دهند.

 این نماینده مجلس تصریح کرد: بررسی‌ها نشان  می‌دهد که نیاز مالی و نداشتن امکان تامین هزینه های زندگی و تحصیل از مهمترین دلایلی است که کودکان کار راهی خیابانها می‌شوند.

 سلحشور همچنین گفت : جمعیت زیاد خانواده‌های این کودکان و وضعیت نامطلوب اقتصادی آنها از دلایل دیگری است که باعث افزایش تعداد کودکان کار شده است .

 به گفته این نماینده  نکته قابل توجه در طرح ساماندهی کودکان کار آن است که نباید این طرح به گونه‌ای دنبال شود که از  ترس جمع آوری توسط شهرداری یا سایر دستگاه‌های ناظر کودکان از سطح خیابان‌ها جمع آوری و راهی کارگاه‌های زیرزمینی شوند ؛که چه بسا خطراتی که آنها را در این محیط ها تهدید می‌کند به مراتب بیشتراست.


 نماینده مردم تهران ری شمیرانات اسلامشهر و پردیس در مجلس خاطرنشان کرد: نباید آسیب روحی که به این کودکان وارد می شود را نادیده گرفت ؛ هر چند که اکنون دستگاههای مجری به علت مشکلات مالی و کمبود بودجه هر کدام از پذیرفتن کودکان کار چه ایرانی و افغانی طفره می روند اما با توجه به هرم سنی و جمعیتی کشور باید هر چه سریعتر برای ساماندهی این کودکان چاره اندیشی کرد.

 این نماینده مجلس افزود :کودکانی که زیر ۱۵ سال کار میکنند کودکان کار محسوب می شوند و باید بین کودکان کار و کودکان کار و خیابانی تفاوت قائل شد چرا که شرایط کودکان کار و خیابانی به مراتب وخیم تر از کودکان کار است.

خیابانهای پایتخت در محاصره کودکان کار؛ 14 هزار کودک کار در تهران

 سلحشوری تاکید کرد: در نشستی که با شهرداری برگزار شد آمارها از حدود ۱۴ هزار کودک کار در پایتخت خبر می‌دهند که این رقم بزرگ باید به صورت ضرب الاجل با ورود استانداری شهرداری و بهزیستی مرتفع شود.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطر نشان کرد این کمیسیون از طرح ساماندهی کودکان کار و بررسی و ارزیابی و آنالیز این طرح به طوری که هر چه سریعتر قابلیت تصویب و اجرا کند استقبال خواهد کرد
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
درخواست شهردار تهران از عنایت آزغ برای پیوستنش به خانواده ایثارگران آتش نشان

درخواست شهردار تهران از عنایت آزغ برای پیوستنش به خانواده ایثارگران آتش نشان

محمدی نوشت: پیروز حناچی از عنایت آزغ خواست که به خانواده بزرگ ایثارگران آتش نشان بپیوندد.
آنچه از عید فطر نمی دانیم!

آنچه از عید فطر نمی دانیم!

واژه عید، در اصل از فعل عاد (عود) یعود اشتقاق یافته است و معانى مختلفى براى آن ذکر کرده‌‏اند.