کد خبر: ۱۰۲۴۹۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰
عضو هیات علمی دانشگاه شیراز در گفتگو با شهرفردا مطرح کرد
عضو هیات علمی دانشگاه گفت : درصورتیکه صادرات 500 بشکه در روز حفط شده و تقویت پایه های مالیاتی و تقویت کسب و کار اصلاح شود ، سال آینده نه تنها روند رکود متوقف خواهد شد ، تحریم ها دیگر اثری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت.
جعفر قادری عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز در گفتگو با خبرنگارپایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،با اشاره به گزارش جدید بانک جهانی مبتنی بر خروج ایران از رکود در سال آینده گفت :به نظر می رسد اگر ایران بتواند فروش ۵۰۰ میلیون بشکه در روز را قطعی کرده و سایر الزامات تحقق درآمد نظیر  درآمدهای  مالیاتی  را اجرایی کند، تحریم ها دیگر نتواند اقتصاد به اقتصاد ایران فشار وارد کند.

وی خاطر نشان کرد:  معافیت‌های مالیاتی و فرار مالیاتی طی سالهای گذشته باعث شده درآمد دولت از محل مالیات‌ها رقم قابل توجهی نباشد، این در حالی است که اکنون با اصلاح هدفمندی یارانه‌ها و حذف دهک‌های پردرآمد در کنار اجرایی کردن تقویت پایه های مالیاتی می توان انتظار داشت کسری بودجه ناشی از  تحریم ها کاهش یافته و روند رکود متوقف شود .

نماینده مجلس نهم تشریح کرد :توجه دولت به کشورهای بلوک شرق مثل چین و روسیه و همچنین کشورهای همسایه برای استفاده از ظرفیت آنها برای تجارت با سایر کشورها از دیگر اقداماتی است که باید بدنه اقتصادی دولت به سرعت وارد آن شود .

قادری تصریح کرد: از سوی دیگر تقویت  کسب و کار با تزریق سرمایه گذاری توسط دولت از دیگر اقداماتی است که می تواند  رکود در کشور را متوقف کرده و بهبود شرایط  اقتصادی را برای مردم ملموس کند.

عضو هیئت علمی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران همچنین در ادامه با اشاره به نقش ثبات ارز در کنترل قیمت‌ها در داخل کشور گفت قیمت ارز از ۴۲۰۰ تومان به حدود ۱۲ هزار تومان کنونی رسیده از طریق چند این جهش چند برابری تبعات سنگینی به اقتصاد ایران تحمیل کرده است اما ثباتی که در ماه های اخیر در بازار مالی ایجاد شده باعث ثبات شرایط اقتصادی شده است با این حال به نظر می رسد هنوز قیمت ارز نسبت به قیمت واقعی آن حباب کوچکی دارد که باید با مدیریت دولت اصلاح شود.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز تاکید کرد: محدودسازی روند واردات و حذف واردات کالاهای غیر ضروری نیز از اقداماتی است که ضمن صرفه جویی ارزی به بهبود شرایط اقتصادی و رونق کسب وکار کمک خواهد کرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان عصر امروز مورد سوءقصد قرار گرفت و به شهادت رسید.
هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران ضمن هشدار به مالکان گودهای رها شده، گفت: شهر تهران به شهر داراها و ندارها تبدیل شده است و پروژه های کوچک مقیاس برای برهم زدن این روند ناخوشایند است .