کد خبر: ۱۰۲۴۳۱
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۹
نخستین بار، بودجه جاری پیشنهادی سال آینده بدون وابستگی به فروش نفت بسته شده اس
  به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»آرئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در تشریح ویژگی‌های بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور گفت: نخستین بار، بودجه جاری پیشنهادی سال آینده بدون وابستگی به فروش نفت بسته شده است و حتی ریالی از فروش نفت در بودجه جاری سال ۹۹ هزینه نخواهد شد.

آقای محمدباقر نوبخت افزود: بودجه سال ۹۹ در چارچوب طرح اصلاح ساختار بودجه کشور تهیه شده و هم منابع، و هم مصارف بودجه سال آینده، بر اساس اصلاحات مدنظر طرح اصلاح ساختار لحاظ شده است.
وی گفت: منابع بودجه سال آینده، کمترین وابستگی به نفت را دارد و در بودجه جاری مطلقا وابستگی به نفت وجود ندارد و منابع درآمدی حاصل از فروش نفت، صرف تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و طرح‌های عمرانی خواهد شد.
آقای نوبخت افزود: برای جبران حذف سهم نفت از بودجه جاری، سه منبع جایگزین پیش بینی شده است که یکی از آن‌ها جبران از محل یارانه‌های پنهان حامل‌های انرژی و انواع سوخت و دیگری مالیات و منبع سوم مولد سازی دارایی‌های دولتی است.

وی تصریح کرد: در بخش مالیاتی نیز مالیات بخش‌های تولیدی تقلیل خواهد یافت اما پایه‌های جدید مالیاتی نظیر مالیات بر عایدی سرمایه تعریف می‌شود و بخشی از معافیت‌های مالیاتی که الان وجود دارد حذف خواهد شد ضمن اینکه در بخش مولد سازی دارایی‌های دولت، از محل مولد سازی ۷ میلیون میلیارد تومان موجود، بخشی از منابع ناشی از حذف نفت در بودجه جاری جبران خواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در بخش هزینه‌ها هم، کمیته ویژه‌ای در نظر گرفته شده است که هزینه‌های موجود را بررسی کند که آیا حتما باید توسط دولت اجرا شود یا خیر؟ و آیا نمی‌توان از توان بخش غیردولتی در این بخش استفاده کرد؟
وی همچنین اصلاح و تمرکز بخشی به اجرای سیاست‌ها را یکی از بخش‌های مهم بودجه سال آینده دانست و گفت : هم اکنون در بودجه‌های سنواتی، هزار ردیف - دستگاه و ۹ هزار برنامه - ردیف وجود دارد که تلاش کرده ایم دستگاه‌های سیاستگذار از هزار به کمتر از ۱۰۰ دستگاه برسند و مثلا در بخش درمان که دستگاه‌های زیادی خودشان هم سیاستگذار و هم مجری هستند، در سال آینده یک دستگاه سیاستگذار نهایی و سایر دستگاه‌ها مجری این سیاست‌ها باشند.
آقای نوبخت اضافه کرد: همچنین تلاش می‌کنیم همزمان با ابلاغ بودجه، موافقتنامه‌های آن، بین دستگاه‌های سیاستگذار و مجری با سازمان برنامه و بودجه مبادله شود و به تاخیر نیافتد و برای اطلاع نمایندگان مجلس نیز، سند اجرایی بودجه به مجلس تحویل خواهد شد.
وی نوع بودجه سال آینده را بودجه ریزی غلطان و برای دو سال آینده اعلام کرد و گفت: بودجه سال آینده بصورت دو سالانه و همراه بودجه سال ۱۴۰۰ تقدیم خواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین ادامه داد: بر اساس پیشنهاد سازمان برنامه، با توجه به کاهش نرخ تورم نقطه به نقطه، افزایش حدود ۱۵ درصدی در حقوق بازنشستگان و کارکنان دولت خواهیم داشت که البته در حقوق‌های پایین، این افزایش از ۲۰ در صد هم فراتر خواهد رفت ضمن اینکه این افزایش، باید به تصویب دولت و مجلس شورای اسلامی هم برسد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پیرشدن جمعیت چه مخاطراتی برای سالمندان آینده خواهد داشت؟

پیرشدن جمعیت چه مخاطراتی برای سالمندان آینده خواهد داشت؟

پیرشدن جمعیت هرچند به تنهایی تهدیدی به شمار نمی رود، اما اگر الزامات آن مثل توسعه بیمه همگانی ، بهبود سبد تغذیه و تامین اجتماعی برای مستمری بگیران ، تعویق سن ازدواج و کاهش زاد و ولد با چالش های اقتصادی تحریم گره بخورد ، چگونه باید برای آن چاره اندیشی کرد؟
چگونه فرانسویها به ساختمانهای سبزی رسیدند که ایران 20 سال دیگر خواهد رسید؟

چگونه فرانسویها به ساختمانهای سبزی رسیدند که ایران 20 سال دیگر خواهد رسید؟

در فرانسه ۱۸ میلیون ساختمان وجود دارد که نصف ایران است و از سال ۱۹۹۰ فرانسه آغاز به ایجاد ساختمانهای سازگار با محیط زیست کرده است و در خوشبینانه ترین حالت در ایران ۲۰ سال زمان لازم است تا به ساختمانهای سازگار با محیط زیست دست یابد.
آخرین اخبار