کد خبر: ۱۰۲۳۶۱
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵
گزارش شهر فردا از کاهش نرخ بیکاری تابستان 98
درحالی آمارها از کاهش نرخ بیکاری 1.7 درصدی در تابستان امسال نسبت به سال گذشته خبر می دهند که کاهش بیکاری همچنان در جامعه فراگیر بوده و میل به افزایش دارد، با این حال کارشناسان معتقدند نرخ مشارکت اجتماعی و تغییرات جمعیتی و البته ناامید شدن بیکاران از یافتن کار مناسب باعث روند نزولی آمارهاست.
به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» مرکز آمار ایران نرخ بیکاری تابستان امسال را ۱۰.۵ درصد اعلام کرد که نسبت به زمان سال گذشته حدود ۱.۷ درصد تنزل داشته این درحالی است ، که کاهش نرخ بیکاری در جامعه مثل کاهش تورم ملموس نیست.

 روز گذشته سخنگوی دولت اعلام کرد که کاهش نرخ بیکاری به علت افزایش تقاضای ناشی از بیکاری های دهه شصت بوده است  با این وجود کارشناسان معتقدند ناامیدی بیکاران از یافتن شغل و مهم‌ترین علت کاهش پیدا کنه آمار بیکاران بوده است.


بر اساس اعلام مرکز آمار، در تابستان سال جاری همراه با کاهش نرخ بیکاری، تعداد بیکاران به زیر سه میلیون نفر و به رقم دو میلیون و ۸۹۴ هزار نفر کاهش یافته و بر تعداد شاغلان ۸۴۴ هزار نفر افزوده شده است.  نرخ بیکاری در تابستان سال گذشته ۱۲.۲ درصد اعلام شده بود. بررسی تغییرات نرخ بیکاری در فصل‌های اخیر حاکی از آن است که در پایان سال ۱۳۹۷ نرخ بیکاری با ۱۲ درصد برای مجموع سال بسته شده بود که در مقایسه با سال ۱۳۹۶ یک درصد افزایش یافت. 


نرخ بیکاری زمستان سال گذشته ۱۲.۱ درصد بود که در سال جاری با کاهش محسوسی همراه شد؛ به طوری که به ۱۰.۸ درصد در بهار کاهش یافت و اکنون آمار نشان دهنده ادامه روند کاهشی و رسیدن آن به ۱۰.۵ درصد در تابستان است که حدود ۰.۳ درصد کاهش دارد. در مجموع از پایان سال گذشته تا پایان 6 ماه ابتدای امسال نرخ بیکاری حدود 1.7 درصد کاهش داشته است.


بررسی جزییات نرخ بیکاری تابستان بین  افراد ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ١٠.٥ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال  حدود ١.٨ درصد کاهش یافته است. تعداد بیکاران در تابستان حدود دو میلیون و ۸۹۴ هزار نفر گزارش شده است. همچنین ٤٤.٩ درصد جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. جمعیت شاغلین ١٥ ساله و بیشتر در این فصل ٢٤ میلیون و ٧٥١ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ٨٤٤ هزار نفر افزایش داشته است. تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی نیز حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ١٣٩٧) ٠.٢ درصد افزایش دشته است.


نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاکی از آن است که ٢٦.١ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ١٣٩٨ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ١٣٩٧) ١.١ درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری جوانان ١٨ تا ٣٥ ساله نیز نشان می‌دهد که در تابستان ١٣٩٨، ١٧.٩ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به تابستان ١٣٩٧، به میزان دو درصد کاهش یافته است.


بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که در تابستان ١٣٩٨، ٨.٨ درصد جمعیت شاغل، ‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٤٠.٧ درصد از شاغلین ١٥ ساله و بیش‌تر، ٤٩ ساعت و بیشتر در هفته کار کرده‌اند. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که درتابستان ١٣٩٨، بخش خدمات با ٤٩.١  درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣٢ درصد و کشاورزی با ١٩ درصد قرار دارند.

   تغییرات شاخص‌های آماری
یکی از نکات مورد توجه در گزارش مرکز آمار، تغییرات شاخص در آن بوده است؛ به طوری که از گذشته جمعیت ۱۰ ساله  و بیشتر را مورد بررسی قرار می‌داد که برای تابستان امسال به جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر تغییر کرده است. این در حالی است که توضیح مرکز آمار در این رابطه از این قرار است که  براساس بررسی‌های به عمل آمده، به دلیل تحولات اجتماعی در زمینه سن ورود به بازار کار در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف حداقل سن ١٥ سال، برای بررسی شاخص‌های کلیدی بازار کار در نظر گرفته شده است؛ از این رو به دلیل تحولات مشابه در ایران، از این پس شاخص‌های عمده بازار کار کشور براساس جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر محاسبه و ارائه خواهد شد.

   کاهش جمعیت فعال
کارشناسان مهمترین دلیل کاهش نرخ بیکاری را کاهش جمعیت فعال، کاهش نرخ مشارکت و تغییر محاسبات در این آمار عنوان می کنند. مرکز پژوهش‌های مجلس نیز پیش تر و در جریان گزارش نتایج نیروی کار مربوط به فصل بهار علت اصلی کاهش نرخ بیکاری  را این موضوع اعلام کرده بود. وقتی نرخ مشارکت کاهش می‌یابد بخشی از این کاهش به دلیل کم شدن از جمعیت افراد «در جست‌وجوی شغل» است. در حال حاضر نرخ مشارکت اقتصادی در محدوده ۴۰ تا ۴۱ درصد است. 

این در حالی است که در سایر کشورهای در سطح ما، میزان نرخ مشارکت بین ۶۰ تا ۶۵ درصد است که با میزان مطلوب فاصله زیادی دارد. همچنین  استارت‌آپ‌های حمل و نقلی نیز از دیگر مواردی است که کارشناسان به آن اشاره می کنند.  در مجموع آنچه می تواند بیکاری را کاهش دهد ثبات اقتصادی، اصلاح نظام بانکی و حمایت از بخش تولید است که به گفته کارشناسان اقدامات موثری تا کنون در این خصوص صورت نگرفته است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
درخواست شهردار تهران از عنایت آزغ برای پیوستنش به خانواده ایثارگران آتش نشان

درخواست شهردار تهران از عنایت آزغ برای پیوستنش به خانواده ایثارگران آتش نشان

محمدی نوشت: پیروز حناچی از عنایت آزغ خواست که به خانواده بزرگ ایثارگران آتش نشان بپیوندد.
آنچه از عید فطر نمی دانیم!

آنچه از عید فطر نمی دانیم!

واژه عید، در اصل از فعل عاد (عود) یعود اشتقاق یافته است و معانى مختلفى براى آن ذکر کرده‌‏اند.