کد خبر: ۱۰۲۲۲۸
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران گفت در طول سالهای ۸۰ تا ۹۸ بیش از ۵۰ هزار کسری پارکینگ در محلهای پایتخت ایجاد شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»زهرا نژادبهرام در جریان یکصد و شصت نهمین جلسه شورای شهر تهران در خصوص عوارض دریافتی از محل کسر پارکینگ، تذکری را به شهردار تهران مطرح کرد.

وی تصریح کرد: گزارش‌های دریافتی از میزان تحقق درآمد در پنج ماه نخست سال 98 شهرداری تهران نشان می‌دهد، تا پایان مردادماه مبلغ 233 میلیارد تومان از محل عوارض کسری پارکینگ درآمد محقق شده است و این رقم تقریبا 8 برابر رقم پیش‌بینی شده از این محل در بودجه مصوب 98 شهرداری تهران تا پایان مردادماه است.

وی تصریح کرد: این در حالی است که درآمد مذکور از جمله ناپایدارترین و مخرب‌ترین ردیف‌های درآمدی شهرداری تهران به شمار می‌رود و در طول سالهای 80 تا 98 بیش از 50 هزار کسر پارکینگ در محل‌های پایتخت ایجاد شده که تاثیر مستقیم بر نزول کیفیت زندگی داشته است.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: با توجه به تحقق 8 برابر مازاد بر مبلغ مصوب در طول  شش ماهه نخست سال این نگرانی جدی ایجاد می‌شود که شهرداریهای مناطق بدون توجه به مصوبه شورای شهر تهران و شروط پنجگانه آن اقدام می‌کنند. مصوبه بهمن 97 شورای شهر تهران صرفا اخذ عوارض از محل کسر پارکینگ را برای پارسل‌هایی که مشمول دلایل فنی پنجگانه قید شده در مصوبه باشند، مجاز می‌شمارد از جمله قرارگیری ورودی ملک در معابر کم‌عرض واقع در بافت تاریخی که در طرح تفصیلی تعریض نخواهند داشت. معابر پلکانی و با شیب بیش از 30 درصد که این پارسل‌ها در مجموع کمتر از 5 درصد کل پارسل‌های شهر تهران را دربر می‌گیرند.

وی اضافه کرد: بنابر این بی‌توجهی به مفاد مصوبه شورا فاقد هرگونه توجیه بوده و نیازمند بازنگری اساسی در رویکردهای مدیران مناطق 22 گانه است؛ از سوی دیگر طبق مصوبه عوارض افزایش ارزش قانونی ناشی از طرح‌های توسعه شهری و ساخت پارکینگ محله‌ای مصوبه 14 اسفند 97 و اصلاحات بعدی آن مقرر شد عوارض دریافتی حاصل از کسری پارکینگ به طور اختصاصی به مصرف ساخت پارکینگ‌های محله‌ای برسد که پیش شرط این اقدام ایجاد حساب ویژه توسط معاونت مالی و اقتصادی شهر است که متاسفانه علی‌رغم پیگیری‌ها و مکاتبات اینجانب و معاون شهرداری و شهرسازی تهران، حساب ویژه‌ای توسط آن معاونت ایجاد نشده و لذا کماکان مبالغ حاصل از این ردیف متمرکز نیست و صرف هزینه‌ها و مصارف دیگر می‌شود.

نژادبهرام در پایان گفت: با توجه به این شرایط بند «هـ» نسبت به ادامه روند معیوب کنونی تذکر خود را اعلام می‌کنم و انتظار می‌رود معاونت مالی و اقتصادی شهرداری؛ مکانیسم لازم برای هزینه‌کرد عوارض حاصل از کسری پارکینگ برای ساخت پارکینگ‌های محله‌ای را تعبیه کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پیرشدن جمعیت چه مخاطراتی برای سالمندان آینده خواهد داشت؟

پیرشدن جمعیت چه مخاطراتی برای سالمندان آینده خواهد داشت؟

پیرشدن جمعیت هرچند به تنهایی تهدیدی به شمار نمی رود، اما اگر الزامات آن مثل توسعه بیمه همگانی ، بهبود سبد تغذیه و تامین اجتماعی برای مستمری بگیران ، تعویق سن ازدواج و کاهش زاد و ولد با چالش های اقتصادی تحریم گره بخورد ، چگونه باید برای آن چاره اندیشی کرد؟
چگونه فرانسویها به ساختمانهای سبزی رسیدند که ایران 20 سال دیگر خواهد رسید؟

چگونه فرانسویها به ساختمانهای سبزی رسیدند که ایران 20 سال دیگر خواهد رسید؟

در فرانسه ۱۸ میلیون ساختمان وجود دارد که نصف ایران است و از سال ۱۹۹۰ فرانسه آغاز به ایجاد ساختمانهای سازگار با محیط زیست کرده است و در خوشبینانه ترین حالت در ایران ۲۰ سال زمان لازم است تا به ساختمانهای سازگار با محیط زیست دست یابد.