کد خبر: ۱۰۲۲۲۵
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۶
یک اقتصادان در گفتگو با شهرفردا
یک اقتصاددان گفت : هرچند مجموع حقوق ؛ دستمزد و عایدی بر سرمایه استاندارد مهمی در همه دنیا برای شناسایی ثروت افراد به شمار می رود اما واقعیت آن است که تعداد اسناد ثبتی ، مالکیت خودرو ، حساب های بانکی و سفرهای خارجی نیز به کمک شناسایی ثروتمندان می آیند.
عبدالمجید شیخی اقتصاددان و کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» با اشاره به چگونگی دهد شناسایی دهک‌های پردرآمد گفت:به نظر می‌رسد هیچ تک متغیری را نمی توان به صورت مستقل معیار شناسایی افراد پردرآمد قرارداد ،اما اگر بتوان در یک نظام جامع مالیاتی مجموع درآمدها که می‌تواند مجموعه‌ای از دستمزد درآمد سرمایه و عایدی سرمایه باشد می توان شناسایی دهک‌ها را صورت داد.

وی خاطر نشان کرد: به طور معمول بخشی از درآمد هر فرد را حقوق و دستمزد تشکیل می‌دهد که این بخش از درآمد قابل اتکا ترین بخش آمار شناسایی پردرآمد خواهد بود.

 این استاد دانشگاه  گفت :همچنین شناسایی درآمد حاصل از سرمایه به ویژه عایدی حاصل از افزایش ارزش سرمایه بسیار دشوار خواهد بود.

  شیخی همچنین با اشاره به استاندارهای شناسایی دهک ها گفت:  با وجود آنکه توجه به اطلاعات درآمدی افراد می‌تواند به عنوان استاندارد طلایی شناسایی فرد ثروتمند قلمداد شود ،در عمل در بسیاری از کشورها سامانه‌ای برای آن وجود ندارد بنابراین در بسیاری از کشورهای دنیا با استفاده از ویژگی های اجتماعی و جمعیت شناختی درآمدها را  تخمین زده و با شاخص هایی به دست می‌آورند، که البته با خطا همراه خواهد بود .

وی همچنین در ادامه گفت :در بحث شناسایی خانوارهای ثروتمند شاخص های دیگری نظیر تعداد خودروها و املاک سند دار به نام افراد و همچنین سفرهای خارجی می تواند از شاخص‌های شناسایی قلمداد شود که البته دولت استفاده از این شاخص‌ها را مد نظر قرار داده است.

این اقتصاددان  تاکید کرد: هر چند شناسایی افراد از سوی املاک آنها یکی از معتبرترین راه‌حل‌های استاندارد برای شناسایی دهک‌های پردرآمد جامعه جامعه به شمار می رود اما باید توجه داشت که بسیاری از املاک و برنامه‌های مسکونی تجاری و تفریحی وجود دارد که با داشتن ارزش و قابل توجه نه تنها در معاملات ملک و مسکن ثبت نشده است بلکه اطلاعاتی از آن وجود ندارد چنانکه گفته می‌شود اطلاعات معاملات ملک و مسکن تنها از سال سال ۱۳۸۹ به بعد در سامانه ای ثبت شده است.
شیخی خاطرنشان کرد :از سوی دیگر دولت باید برای جلوگیری از تبعیض تفاوت قیمت ها را در شهرهای کوچک و بزرگ  مد نظر قرار دهد، چنان که تفاوت سطح قیمت‌ها در نواحی مختلف کشور یکسان نیست بنابراین اگر یک خانواده چهار نفری دارای ۴ میلیون درآمد در یک شهر کوچک هستند با یک خانواده ۴ نفری در تهران قابل مقایسه نیستند بنابراین دولت باید تقسیم بندی میان استانها و تفاوت هزینه ای را نیز مورد توجه قرار دهد.

 این کارشناس گفت: با وجود در شرایط اقتصادی ممکن به نظر می‌رسد حذف تدریجی بهترین راه حل ممکن برای شناسایی این دهک‌ها است چراکه دهک نهم و هشتم مرز ظریفی دارد و حذف تدریجی این امکان را به مردم و دولت خواهد داد که با دقت بیشتری حذف یارانه‌ها را رصد کنند
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پیرشدن جمعیت چه مخاطراتی برای سالمندان آینده خواهد داشت؟

پیرشدن جمعیت چه مخاطراتی برای سالمندان آینده خواهد داشت؟

پیرشدن جمعیت هرچند به تنهایی تهدیدی به شمار نمی رود، اما اگر الزامات آن مثل توسعه بیمه همگانی ، بهبود سبد تغذیه و تامین اجتماعی برای مستمری بگیران ، تعویق سن ازدواج و کاهش زاد و ولد با چالش های اقتصادی تحریم گره بخورد ، چگونه باید برای آن چاره اندیشی کرد؟
چگونه فرانسویها به ساختمانهای سبزی رسیدند که ایران 20 سال دیگر خواهد رسید؟

چگونه فرانسویها به ساختمانهای سبزی رسیدند که ایران 20 سال دیگر خواهد رسید؟

در فرانسه ۱۸ میلیون ساختمان وجود دارد که نصف ایران است و از سال ۱۹۹۰ فرانسه آغاز به ایجاد ساختمانهای سازگار با محیط زیست کرده است و در خوشبینانه ترین حالت در ایران ۲۰ سال زمان لازم است تا به ساختمانهای سازگار با محیط زیست دست یابد.
آخرین اخبار