کد خبر: ۱۰۱۹۷۵
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: مدل‌های اقلیمی نشان می‌دهند که بارش‌های پاییزه امسال در کل کشور در حد نرمال و بالاتر خواهد بود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، احمد وظیفه که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، اظهارکرد: مدل‌های اقلیمی نشان می‌دهند که به‌طور کلی بارش‌های پاییزه امسال در کل کشور از جمله شرق ایران در حد نرمال و بالاتر خواهد بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به منشأ خارجی و داخلی پدیده گرد و خاک اظهارکرد: بزرگ‌ترین بیابان‌های دنیا در عرض‌های جغرافیایی ۳۰ درجه و نیمکره شمالی قرار دارند و عمدتا به دلیل فرونشینی هوا در این مناطق ابرها شکل نمی‌گیرند و آفتاب بر این مناطق کاملا مسلط و تبخیر در تابستان‌ها شدید است.

وی افزود: گرد و خاک جزو طبیعت است اما زمین در سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی و کاهش بارش مستعد ایجاد گرد و خاک شده است و این پدیده با وزش و خیزش باد در نیمه گرم سال بخشی از مناطق داخلی کشورمان را در برمی‌گیرد.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی در ادامه گفت: گرد و خاک شمال آفریقا عموماً یک فرآیند فیزیکی خاصی دارد و شمال این صحرا معمولا گرد و خاک را به سمت غرب حرکت می‌دهد و حتی گرد و خاک را از روی اقیانوس اطلس نیز عبور می‌دهد و به آمریکا منتقل می‌کند و تأثیر چندانی بر کشور ما ندارد اما گرد و خاک شمال آفریقا زمانی به ایران منتقل می‌شود که با گذر چرخندها و سیکلون (حرکت توده هوا) همراه باشد.

وظیفه با بیان اینکه گرد و خاک در کشور عراق، شرق سوریه، شرق اردن و شمال عربستان نیز با همین فرآیند شکل می‌گیرد و کانون اصلی گرد و خاک محسوب می‌
شوند، گفت: این روند در گذشته هم بوده اما مناطق ساحلی و رودخانه‌های بزرگ در عراق به دلیل تغییر اقلیم و کاهش بارش، خشکسالی‌های متمادی و دخالت‌های انسانی در سال‌های اخیر خشک شدند.

وی همچنین با اشاره به اینکه شرق خلیج فارس در جبهه گرم، گرد و خاک را به سمت اهواز و ایلام و لرستان حرکت می‌دهد،اظهارکرد: شرق خلیج فارس در جبهه سرد بخش‌های جنوبی مانند بوشهر و فارس را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وظیفه درخصوص گرد و خاک استان سیستان و بلوچستان گفت: گرد و خاک در این استان ساز و کار فیزیکی خاصی دارد بدین شکل که با حاکم شدن بادهای ۱۲۰ روزه، جریان های شمالی از هندوکش و ترکمنستان و افغانستان و جنوب سیستان و بلوچستان گردو خاک را با گذر سامانه های پرفشار حرکت می دهند و نهایتاً برخی روزها شاهد گرد و خاک در این استان هستیم.

وی با اشاره به اینکه رابطه مستقیمی بین میزان بارش تجمعی سالانه با تعداد موارد گرد و خاک و دید کمتر از سه کیلومتر وجود دارد، گفت: بارش در منطقه زابل بسیار ناچیز است و حتی در برخی سال‌ها کمتر از ۱۰ میلیمتر بوده است.

مدیر پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی با بیان اینکه گرد و خاک جزئی از طبیعت است،تأکید کرد: ما باید درباره جانمایی شهرها، نوع کشت و نحوه دریافت انرژی از طبیعت بهتر عمل کنیم و به دنبال راهکارهای اساسی باشیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
جولان محتکران مسکن در شهر/ ارزیابی ثبات بازار مشتریان مسکن با وجود رشد 3 درصدی قیمتها

جولان محتکران مسکن در شهر/ ارزیابی ثبات بازار مشتریان مسکن با وجود رشد 3 درصدی قیمتها

کارشناس حوزه مسکن با اشاره به یک میلیون خانه خالی در شهر تهران گفت: افزایش یا کاهش و یا رکود قیمت مسکن هیچ تاثیری در تغییر اجاره بهای آن ندارد کما اینکه مالکان می توانند خانه های خود را احتکار کنند چرا که قانونی برای خانه های خالی وجود ندارد.
فاطمه بانویی که سرور بانوان عالم  از آدم تا خاتم است

فاطمه بانویی که سرور بانوان عالم از آدم تا خاتم است

شیخ حسین انصاریان کارشناس مذهبی در مراسم یادبود بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) که در مزار شیخ صدوق واقع در شهر ری برگزار شد، گفت: حضرت زهرا صلوات الله علیه تنها بانویی است که سرو بانوان جهان است.