کد خبر: ۱۰۱۹۰۸
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
در فرانسه ۱۸ میلیون ساختمان وجود دارد که نصف ایران است و از سال ۱۹۹۰ فرانسه آغاز به ایجاد ساختمانهای سازگار با محیط زیست کرده است و در خوشبینانه ترین حالت در ایران ۲۰ سال زمان لازم است تا به ساختمانهای سازگار با محیط زیست دست یابد.
مهندس نبیعی در پاسخ به خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،پیرامون اینکه در بحث آلودگی صوتی سازمان نظام مهندسی چه تمهیداتی در نظر گرفته است گفت: در مبحث ۱۸ و ۱۹ در بحث کنترل و پیشگیری از صوت با عایق بندی هایی که وجود دارد باعث می شود که صدای کمتری به داخل ساختمان نفوذ کند. 

وی با اشاره به اینکه کنترل آلودگی صوتی بخشی به قسمت طراحی و بخشی به قسمت تکنولوژي باز می گردد اظهار داشت: متریالی که در بحث ساختمان سازی استفاده می شود به عنوان مثال در کنار اتوبان ها اگر ساختمان سازی صورت بگیرد در چند سال گذشته شیشه‌های دو جداره و سه جداره‌ای که استفاده شد توانست بسیاری از این اصوات را کنترل و از ورود آنها به داخل ساختمان ها جلوگیری کند. 

در ادامه دکتر فرهادی رئیس کمیسیون ماده ۱۰۰که  در حاشیه نشست رونمایی از پوستر چهارمین کنفرانس بین المللی و بزرگ ترین و معتبر ترین مجمع مهندسین راه و ساختمان کشور سخن می گفت ، ادامه داد: به لحاظ صنعت ساختمان وضعیت کشور سنتی و ماقبل صنعتی است لذا هر سازمانی بخشی را برعهده گرفته تا به موارد اینچنینی رسیدگی شود و شان نزول چنین کنفرانس هایی به این است که توجه بیشتری به جامعه فنی و مهندسی شود و صنعت ساختمان را به سمتی سوق دهد تا توجه شود که در جهان مباحث جدیدی تولید شده که در این کنفرانس ها به آن پرداخته می شود . 

وی ادامه داد:چنانچه در مباحث ساختمان سازی تمام موارد دیده شده اما هم در اجرا هم در بازنگریها نیاز به رویکردی دیگری دارد. 

دکتر جهانبخش  در ادامه  در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه سازمان نظام مهندسی در رابطه با ساختن ساختمان های سازگار با محیط زیست چه برنامه‌ای دارد، گفت: در مقررات ملی ساختمان ۳۲ مبحث وجود دارد که الزام قانونی دارد ، مجلس تصویب کرده و لازم الاجرا است و اگر رعایت نمی شود به این دلیل است که آن توسعه اجتماعی انجام نگرفته توسعه فناوری باید متناسب با آن باید انجام گیرد. 

وی افزود: برای ساختمان سبز یا سازگار با محیط زیست در قانون برنامه توسعه ششم کشور الزاما تحت عنوان ساختمان سبز وجود دارد و در واقع در فرآیندهایی که در آن توسعه به عهده دستگاه‌های مرتبط گذاشته شده آئین نامه و فرآیند قانونی برای آن در حال تصویب است و سازمان برنامه و بودجه ، شورای راهبری ساختمان سبز در کشور متشکل از ۸ وزارتخانه در چندین دستگاه که در آنجا برای اولین بار این فرآیند قانونی سازمان نظام مهندسی کشور به عنوان یکی از اعضای شورا تایید شد و ابلاغ شد. 

جهانبخش تصریح کرد: این اتفاق در کشور ایران اگر تا ۲۰ سال آینده نتیجه دهد کشور برنده است چرا به این دلیل که شهرها به صورت ناموزون توسعه پیدا کرده و لذا خانه بنده را اگر قانون بگوید خراب کن و سازگار با محیط زیست بساز قطعا قبول نخواهم کرد . طبیعی است چرا که مردم مدت مدیدی را در این توسعه ناموزون پیش رفته اند و نمی توانند بپذیرند که به سرعت آن را تغییر دهند. 

وی ادامه داد: در کشور فرانسه حدود ۱۸ میلیون ساختمان وجود دارد تقریبا نصف ایران و از سال ۱۹۹۰ این فرآیند آغاز شده برنامه ای که برای این طرح چیده شده شامل ساختمان‌های موجود، ساختمان های در حال اجرا و ساختمان های که در آینده اجرا می شوند. و جالب است که بدانید ساختمانهایی که در آینده ایجاد شوند برنامه‌ای محدود دارند چرا که ساختمانهایی که قرار است تولید شود با ساختمانهای دیگر متفاوت است اگر در ایران ۳۰ میلیون ساختمان وجود داشته باشد سالی ۱۰ هزار ساختمان به آنها اضافه می شود. 

دکتر جهانبخش تصریح کرد: در وزارتخانه‌های مختلف سه حوزه  وجود دارد به عنوان مثال ساختمانهایی وجود دارد که به دلیل فراوانی از ۳۰ میلیون بتوان ۱۰ هزار تای آن را درست کرد . ساختمانهای در حال اجراست که سازمان نظام مهندسی در مسیر اجرا می تواند ورود پیدا کند البته نه زمانی که پروانه ساختمان صادر شده بلکه برای ساختمانهایی که از صفر آغاز به کار کرده است سازمان می تواند دخالت کرده تا به ساختمانهای سازگار با محیط زیست برسیم که البته این پروسه در خوشبینانه ترین حالت ۲۰ سال زمان می برد. 
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.
کشورهای همسایه دنبال بازار محصولات ایران

کشورهای همسایه دنبال بازار محصولات ایران

مدرس دانشگاه امام باقر(ع) پیرامون بیانات مقام معظم رهبری برای جهش تولید در سال ۹۹ گفت:این جهش ازسال ۹۸ آغاز و اکنون با برآورد برداشت یکی از محصولات کشاورزی(گندم) بیش از ۱۴ میلیون تن درخط خودکفایی و مازاد برداشت قرار دارد که این امر موجب ترقیب کشورهای همسایه برای کسب بازار محصولات کشور شده است.