کد خبر: ۱۰۱۹۰۴
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹
عسکری نژاد گفت:تصویر روشنی از شرایط زمستان ۹۸ ارائه نشده است، ولی به نظر می‌رسد بارش ها‌ی فصل پاییز در اکثر نقاط کشور وضعیت نرمال داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»وحید عسکری نژاد رئیس گروه بهره برداری از سد‌های کشور شرکت مدیریت منابع آب ایران، در خصوص  نقش سدها در کنترل سیلاب ها اظهار کرد: میزان آب ورودی به مخازن سد‌های کشور در سال آبی  ۹۸-۹۷ حدود ۸۹ میلیارد مترمکعب بوده که در مقایسه با سال آبی ۹۷-۹۶ با افزایش قابل توجه ۳.۵ برابری مواجه بودیم.


وی ادامه داد: در چند مرحله سیلاب مهم در سال آبی جاری اتفاق افتاد سد‌های کشور نقش بسیار مهمی در مهار، ذخیره‌سازی و تنظیم آب ناشی از جریانات سیلابی بازی کردند و اهمیت، حساسیت و پیچیدگی برنامه‌ریزی و مدیریت منابع آب سد‌ها در توالی سال‌های خشک بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

عسکری نژاد گفت: برنامه‌ریزی منابع و مصارف سد‌ها با ۲ رویکرد کلی تأمین حداکثری در شرایط خشکسالی و ذخیره‌سازی حداکثری در شرایط ترسالی و با اهدافی نظیر کمینه‌سازی ریسک تأمین آب شرب و صنعت از مخازن، کاهش خسارات احتمالی کشاورزی، رعایت ملاحظات ایمنی و پایداری سدها، رعایت موارد کیفی و ملاحظات زیست‌محیطی و ... صورت می‌پذیرد؛ به این مفهوم که در شرایطی که آورد‌های پیش‌بینی‌شده به مخزن به دلیل وقوع خشکسالی محقق نگردد، برنامه‌ریزی به نحوی بازنگری می‌گردد که بتوان تا حدی که تهدیدی برای مسائل فنی، کمی و کیفی آب شرب وجود نداشته باشد از ذخایر آب مخازن بهره‌مند شد و در شرایط ترسالی و وقوع رخداد سیلاب نیز مهار آب و حداکثر ذخیره‌سازی توسط مخازن سد‌ها صورت می‌پذیرد که بتوان از منابع آب ذخیره‌شده برای تأمین مصارف در سال‌های آینده بهره برد و همچنین جریانات لحظه‌ای و تداوم سیلاب‌های مخرب را توسط مخزن مهار و کنترل نمود.


رئیس گروه بهره‌برداری از سد‌های کشور شرکت مدیریت منابع آب ایران بیان کرد: پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی کشور برای بارش فصل پاییز، وضعیت نرمال برای اکثر نقاط کشور است، ولی از آنجا که در پیش‌بینی‌های آن سازمان تصویر روشنی از شرایط زمستان ۹۸ ارائه نشده است بنابر این بهره‌برداری از مخازن مطابق با اهداف فوق‌الذکر و با حساسیت برنامه‌ریزی خواهد شد و به طور مستمر پایش می‌شود.

وی افزود: به طور متوسط حدود ۷۰ درصد ورودی‌ها در ۲ فصل زمستان و بهار اتفاق می‌افتد در صورتیکه حدود ۷۰ درصد خروجی و مصارف سد‌ها در ۲ فصل بهار و تابستان محقق می‌ش.د،  در نهایت دقت پیش‌بینی‌های هواشناسی در ماه‌های پیش‌رو بسیار حائز اهمیت خواهد بود و بر آن اساس برنامه بهره‌برداری سد‌ها در مقاطع زمانی مشخص بازنگری و در صورت لزوم اصلاح می‌شود.

عسکری نژاد اظهار کرد: کشور ایران در ناحیه خشک و نیمه‌خشک واقع شده و لذا خشکسالی همواره با ما همراه است؛ در این راستا ضرورت دارد در شرایط آبی مختلف آمادگی جهت تامین مصارف شرب و دیگر مصارف استراتژیک برقرار باشد و وابستگی به تامین آب از یک منبع پرریسک است؛ لذا بهره‌برداری تلفیقی از منابع آب سطحی و زیرزمینی، احداث و بهره‌برداری از طرح‌های توجیه‌پذیر آب‌شیرین‌کن و بازچرخانی حداکثری منابع آب مورد نیاز بوده و اقدامات موثری نیز در این ارتباط تاکنون در سطح کشور صورت گرفته که می‌بایست در راستای نیل به اهداف تعیین‌شده پیگیری و انجام شود.
برچسب ها: پاییز ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
درخواست شهردار تهران از عنایت آزغ برای پیوستنش به خانواده ایثارگران آتش نشان

درخواست شهردار تهران از عنایت آزغ برای پیوستنش به خانواده ایثارگران آتش نشان

محمدی نوشت: پیروز حناچی از عنایت آزغ خواست که به خانواده بزرگ ایثارگران آتش نشان بپیوندد.
آنچه از عید فطر نمی دانیم!

آنچه از عید فطر نمی دانیم!

واژه عید، در اصل از فعل عاد (عود) یعود اشتقاق یافته است و معانى مختلفى براى آن ذکر کرده‌‏اند.