کد خبر: ۱۰۱۷۸۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
یادداشت //رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل۴۴ قانون اساسی
با افزایش فشار تحریم های اقتصادی حرکت بودجه به سمت حذف درآمدهای نفتی الزامی است،اما با وجود انقباضی بودن بودجه سال 99 تجدید نظر در ساماندهی مالیات و یارانه ها بدون تردید تکلیف دولت خواهد بود.
تغییرات دو قطبی بودجه بدون نفت چگونه خواهد بود؟

 
پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»- حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی 

شدت گرفتن  تحریم‌ها باعث تغییرات جدی در برنامه ریزی کلان اقتصادی کشور شده است ،به طوری که همه سیاستگذاران و برنامه نویسان به این نتیجه رسیده‌اند که باید درآمدهای نفتی از بودجه حذف شود.
 بر همین اساس طبیعی است که سایر بخش‌هایی که بالقوه توانایی درآمدزایی دارند باید جای نفت را بگیرند هر چند الزام دولت به نوشتن بودجه انقباضی انکارناپذیر است ،اما ضمن آنکه دولتی‌ها باید مخارج خود را کاهش دهند زمینه افزایش درآمدهای مالیاتی  فراهم خواهد شد .

البته این بدان معنا نیست که افزایش نرخ های مالیاتی به گونه‌ای افزایش پیدا کند که فشار زیادی به مردم وارد شود بلکه با تغییر ساختارهای مالیاتی مشارکت عمومی بیشتری فراهم خواهد شد.

 به ویژه آنکه سامانه مالیاتی ایران از گذشته نتوانسته به طور منظم فعالیت کند ،به طوری که بحث فرارهای مالیاتی و معافیت‌های مالیاتی سهم بالایی در رشد درآمدهای دولت به جا خواهد گذاشت .
هرچند الزام پرداخت مالیاتی یکی از در دسترس‌ترین اقدامات دولت برای افزایش بودجه خواهد بود اما مهمتر از آن ایجاد فرهنگ مالیاتی است که باید زمینه پرداخت مالیات به صورت یک فرهنگ در میان عامه نهادینه شود .
نکته دیگری که در بودجه بدون نفت باید توجه به آن شود ساماندهی پروژه های عمرانی و توسعه کشور است که باید با اولویت بندی و مطالعات متقن صورت گیرد.

از  سوی دیگر یارانه پنهان و آشکاری که حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که حدود ۴ برابر بودجه عمومی کشور است ،که برای رسیدن به بودجه بدون نفت باید مورد تجدیدنظر اساسی قرار گیرد بر اساس تبصره ۱۴ قانون بودجه به دولت اختیار داده شده تا توزیع یارانه‌ها در کشور را عادلانه کند بنابراین غلتیدن بودجه به سمت حذف یارانه ثروتمندان مسیری است که دیر یا زود دولت باید وارد آن شود
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پیرشدن جمعیت چه مخاطراتی برای سالمندان آینده خواهد داشت؟

پیرشدن جمعیت چه مخاطراتی برای سالمندان آینده خواهد داشت؟

پیرشدن جمعیت هرچند به تنهایی تهدیدی به شمار نمی رود، اما اگر الزامات آن مثل توسعه بیمه همگانی ، بهبود سبد تغذیه و تامین اجتماعی برای مستمری بگیران ، تعویق سن ازدواج و کاهش زاد و ولد با چالش های اقتصادی تحریم گره بخورد ، چگونه باید برای آن چاره اندیشی کرد؟
چگونه فرانسویها به ساختمانهای سبزی رسیدند که ایران 20 سال دیگر خواهد رسید؟

چگونه فرانسویها به ساختمانهای سبزی رسیدند که ایران 20 سال دیگر خواهد رسید؟

در فرانسه ۱۸ میلیون ساختمان وجود دارد که نصف ایران است و از سال ۱۹۹۰ فرانسه آغاز به ایجاد ساختمانهای سازگار با محیط زیست کرده است و در خوشبینانه ترین حالت در ایران ۲۰ سال زمان لازم است تا به ساختمانهای سازگار با محیط زیست دست یابد.
آخرین اخبار