کد خبر: ۱۰۱۶۸۵
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
دکتر جعفر قادری در گفتگو با شهر فردا مطرح کرد
دکتر جعفر قادری عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: سیاستهای تنبیهی نمی تواند با مراجعه مهاجرین تهران به حاشیه شهر مقابله کند لذا باید از سیاستهای تشویقی در این راستا استفاده کرد.
دکتر جعفر قادری نماینده سابق فارس در مجلس شورای اسلامی و عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در گفتگو با خبرنگارپایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،گفت: زمانی که هزینه های زندگی در شهر تهران افزایش پیدا می کند جمعیتی که از روستاها و شهرهای مختلف به تهران مهاجرت کردند به جای بازگشت به شهر و  روستای خود در حاشیه شهر تهران ساکن می شوند. 

عوارض مهاجرت معکوس به حاشیه شهر تهران
قادری در ادامه اظهار داشت: طبیعی است که این مهاجرت مشکلات شهر را افزایش می دهد چرا که اگر به زادگاه اولیه خود بازمی گشتند مشکلاتی برای شهر تهران به وجود نمی آمد اما زمانی که این افراد به حاشیه تهران مهاجرت می کنند قطعا عواقبی را به دنبال خود دارند. از جمله آن عواقب مسائلی است که برای مدیریت شهری ایجاد می شود. 

وی تصریح کرد: این افراد از امکانات و تسهیلات شهر تهران استفاده کرده ولی مشارکتی در پرداخت هزینه‌های شهر را ندارند لذا تبعا جمعیت حاشیه ساخت و سازهای نامناسبی را در حاشیه شهر تشکیل می دهند که این خود باعث مشکلات جدی برای حمل و نقل، تامین خدمات و زیر ساختها پیش بیاید و دستگاه‌های خدمات رسان را با مشکل جدی مواجه کند فشارهایی برای تغییر کاربری ها و ساخت و سازهای غیر قانونی برای شهرک های اقماری و مناطق شهری تهران ایجاد می شود و باعث می شود که شهرداری ها مقابل عمل انجام شده قرار گرفته و قدرت مانور زیادی نداشته باشند. 

عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران افزود: بنابراین در این شرایط باید سیاست های دولت در جهت حمایت از شهرهای کوچک و حمایت از روستاها باشد که این جمعیت بتواند مجددا به شهر و روستای خود بازگردند و از ظرفیت های ایجاد شده  در شهرها و روستاها استفاده کنند و مشکلی را متوجه شهرهای بزرگ نکند. 

وی در پاسخ به اینکه مسئولیت مدیریت شهری پیرامون شکل گیری حاشیه نشینی اطراف شهر تهران چیست، گفت: در این شرایط اگر مراقبت و دقت نشود و با شهرهای اقماری و روستاهایی که در اطراف تهران هستند سختگیری صورت نگیرد، این جمعیت به بخش های حاشیه‌ای رفته و شهرداریها و روستاها را با تفکیک های ناخواسته مواجه می کنند که عملا در آینده نمی شود این تفکیک ها را سر و سامان داد . و مدیریت شهری باید مراقبت کند که در موارد اینچنینی بخشهای حاشیه‌ای و حاشیه‌ شهرها امکان پذیرش جمعیت نداشته باشد. 

قادری خاطر نشان ساخت: قطعا باید زمینه ای فراهم شود و دولت نیز به کمک مدیریت شهری بیاید تا این جمعیت را به روستاها برگرداند و لذا این کار با سیاست‌های تنبیهی امکان پذیر نیست و باید با سیاست های تشویقی این کار صورت گیرد تا مردم با میل و رقبت بتوانند این مهاجرت را انجام دهند. 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.