کد خبر: ۱۰۱۴۷۷
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۴
شهرفردا در گفتگوی تفضیلی با یک کارشناس اقتصادی
در حالیکه آمارهای دولتی معتقدند فشارهای اقتصادی رو به کاهش نهاده و سه شاخص اصلی تورم ،نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی بشارت بهبود اوضاع را به مشام می رسانند کارشناسان میگویند دولت نخست باید با سرمایه گذاری در اشتغال ، گردش نقدینگی را بهبود ببخشد تا مردم نیز بهبود شرایط اقتصادی را احساس کنند
مردم چه زمانی بهبود اقتصادی را تایید می کنند؟

 پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»در حالیکه برخی شاخص های اقتصادی از کاهش تورم خبر داده و آمارها از کاهش فشار اقتصادی خبر می دهند هنوز عامه مردم با گرانی و چسبندگی قیمت ها دست و پنجه نرم می کنند و کاهش فشارهای تورمی را محسوس نمی دانند.

بر اساس آمارهای منتشر شده دولتی سه شاخص کلیدی کاهش تورم نقطه به نقطه ، کاهش نرخ بیکاری و رشد اقتصادی کشور نشان دهنده بهبود شرایط اقتصادی هستند .

کاهش تورم 2.5 درصدی اردیبهشت ماه که در خرداد به 8 دهم درصد رسید ،در  کنار کاهش تورم ماهانه از 50 .4 درصد در اردیبهشت ماه به 42 درصد در مرداد ماه رسیده است.

همچنین به گفته سخنگوی دولت نرخ رشد اقتصادی کشور پس از سه فصل پیاپی رشد منفی در بهار امسال با رشد 4 دهم درصدی به مدار رشد بازگشته است را شواهدی برای کاهش فشارهای اقتصادی می دانند با این وجود هنوز مردم بصورت عینی درگیر گرانی و مشکلات عدیده اقتصادی هستند درباره شرایط کنونی اقتصادی کشور با محمدقلی یوسفی ، عضو هیات علمی دانشگاه به گفتگو نشسته ایم.

شاخص های اقتصادی مورد تاکید دولت نشان دهنده بهبود شرایط اقتصادی است ؟ 
دولت توانسته است از نیمه دوم سال گذشته به آشفتگی ها و سردرگمی های بدنه خود خاتمه دهد و بازار ارز را با حضور فعال بانک مرکزی  به ثبات برساند،همین ثبات باعث شده ،شاخص های کلیدی مثل تورم نقطه به نقطه و بیکاری تاحدودی تثبیت شوند یا حداقل رشد کاهشی داشته باشد با این وجود به نظر می رسد دولت باید در برخی حوزه‌ها نظیر یارانه تصمیمات جدی اتخاذ کند. تا مردم بتوانند کاهش فشارهای اقتصادی را احساس کنند

 مهمترین اقدام دولت در حوزه اقتصادی چه باید باشد؟
دولت باید در نبود بخش خصوصی برای بخش عمرانی خود سرمایه‌گذاری کند، تا بتواند رشد اقتصادی را به جامعه باز گرداند؛ در واقع همه کشورهای دنیا زمانی که بخش خصوصی امکان سرمایه‌گذاری و مانور  پیدا نمی کند هزینه های خود را در بخش سرمایه‌گذاری افزایش می‌دهند.
 بنابراین انتظار داریم دولت در سال جاری به جای ۴۰ تا ۴۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بودجه عمرانی بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه‌گذاری کند تا ضمن افزایش شغل به تولید نیز تحرک بیشتری ببخشد.

دولت حدف یارانه 200 هزار نفر را در شهریور ماه کلید زد ، تجدید نظر در پرداخت یارانه را چگونه ارزیابی می کنید؟ 
 از حوزه های دیگر که باید دولت هر چه سریعتر برای آن تصمیم‌گیری کند و شاید این تصمیم گیری دردناک تبعاتی داشته باشد ورود دولت در بخش اصلاح هدفمندی یارانه و جلوگیری از هدر رفت انرزی است .
در حوزه اتلاف انرژی و تبدیل آن به تولید ثروت است بر اساس مطالعات صورت گرفته
 روزانه ۹۰۰ میلیون تا یک میلیارد لیتر انرژی که شامل ۲۰۰ میلیون لیتر بنزین و حدود ۸۰۰ میلیون لیتر گاز و سایر انرژیها سطح صرف تولید برق می‌شود  که  ایران را به عنوان بزرگترین مصرف کننده برق دنیا معرفی کرده است ،این در حالی است که تنها با صرفه جوئی ۹۰ هزار مگابایتی می توان تولید می توان خط صادراتی جدیدی برای کشورهای همجوار نظیره ترکمنستان عراق جمهوری آذربایجان نخجوان پاکستان ایجاد کرد که دارای ر های نقد بوده و بدون توجه به تحریم‌ها می‌توان بازار اقتصادی را رونق بخشید.

کدام بخش اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری فوری دولت است ؟


ورود به مسئله اتلاف انرژی و کاهش مصرف آب و برق موضوع مهم  است که بالاخره دولت باید برای آن تصمیم‌گیری کند و به نظر می‌رسد اگر بتوانیم روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون لیتر معادل نفت خام از مصرف انرژی بکاهیم و به صادرات اختصاص دهیم ماهانه رقمی حدود یک تا یک و نیم میلیارد دلار منابع جدید وارد اقتصاد کشور خواهد شد که می‌تواند در حوزه اشتغال سرمایه گذاری شود ، به عبارت دیگر سرمایه گذاری در بخش اشتغال و تولید مولد مهمتریت اولویت سرمایه گذاری کشور است که می تواند به تبع خود سایر چرخهای اقتصادی مثل سرمایه در گردش را نیز به رونق در بیاورد.


گفتگو : فاطمه مهردادیان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
افزایش بار مراجعات بیماران مبتلا به کرونا در تهران

افزایش بار مراجعات بیماران مبتلا به کرونا در تهران

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش بار مراجعان بیماران مبتلا به کرونا در تهران گفت: در دو هفته اخیر نمودار تعداد مراجعان سرپایی، افراد بستری در بخش‌های عادی و مراقبت‌های ویژه و همچنین میزان مرگ و میرها در حال تغییر است.
کرونا در کمین فراموش‌کاران

کرونا در کمین فراموش‌کاران

فراموشی دستورالعمل‌های بهداشتی در این روزها آتش کرونا را دوباره شعله‌ور کرده و ضرورت دارد که مردم رعایت الزامات فاصله‌گذاری اجتماعی را دوباره از سر بگیرند.