کد خبر: ۱۰۱۳۸۱
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷
گزارش شهرفردا از وضعیت بازار مسکن
با تخلیه حباب مسکن و کاهش تدریجی قیمت ها در پایتخت و شهرهای اطراف انتظار می رود ، خریداران مسکن از جمله مسکن اولیها که در نوبت استفاده از تسهیلات خانه اولی بودند به تدریج وارد بازار شوند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،تخلیه حباب مسکن که از اردیبهشت ماه سال جاری کلید خورد؛ در شهریور ماه با ۶۲ درصد کاهش معاملات نشان داد که مسکن در آستانه ورود به دوره رکود قرار دارد.

 پس از کاهش ۶۳۴ ۴۰۵۳ و ۶۲ درصدی در ماه‌های اردیبهشت تا شهریور ماه کاهش نسبی قیمت‌ها در بازار مسکن آغاز شد به طوری که شهری اطراف تهران نظیر پرند و پردیس نیز از کاهش قیمت‌ها بی‌ نصیب نماند و بر اساس گزارش‌های اعلام شده روند کاهشی قیمت مسکن همچنان ادامه دارد

فرشید پورحاجت، دبیرکانون انبوه‌سازان در این خصوص با بیان اینکه کاهش قیمت ها در برخی مناطق شهر تهران مشهود است گفت:  «در کلانشهرهایی که قیمت ها غیرکارشناسی بالا رفته بود نرخ ها بیشتر کاهش یافته است؛ اما چسبندگی قیمت در حوزه مسکن مثل بقیه بازارها به شدت قوی است.»
وی در خصوص وضعیت قیمت ها گفت: «به دلیل بی ثباتی اقتصادی بخشی از قیمت ها در بعضی از مناطق شهری قیمت های واقعی مسکن نبودند؛ به عبارتی وقتی شبانه روزی قیمت های مسکن در نقاط مختلف کشور بالا می رفت و هر روز یک قیمت در خصوص تعرفه های مصالح ساختمان، دستمزد و سایر تعرفه ها تعریف می شد مالکان قیمت زمین را روزانه بالا و پایین می بردند و قیمت تمام شده کارشناسی در حوزه مسکن وجود نداشت.»

دبیرکانون انبوه‌سازان با بیان اینکه در حوزه خرید مسکن توان و قدرت خرید مردم تنزل پیداکرده است و تقاضای بالقوه در بازار مسکن وجود دارد، گفت: «آمار سر انگشتی از وضعیت صندوق پس انداز مسکن یکم حاکی از این است که ۴۰۰ هزار فقره تسهیلات مسکن یکم از طرف افرادی که بضاعت خرید مسکن را دارا بودند، اما انتظار داشتند با سیستم بانکی صاحب خانه بهتری شوند باقیمانده است. این وضعیت حاکی از این است که ۴۰۰ هزار تقاضای بالقوه در بازار مسکن وجود دارد اما هنوز بالفعل نشده است؛ اینها خریدارانی هستند که تمایل به افزایش قدرت نقدینگی از محل تسهیلات مسکن داشتند تا خانه با کیفیت تری را خریداری کنند، اما جهش ناگهانی قیمت ها آنها را به بیرون از مناطق شهری مدنظر سوق داد.»

   عقب نشینی قیمت ها در شهرهای جدید

اکنون بازار معاملات مسکنی در شهرهای جدید هم از رونق افتاده است و خرید و فروش در این شهرها به پایین‌ترین حد خود رسیده است. یک واسطه ملکی در شهر پرند در این باره گفت: «از ماه مبارک رمضان تاکنون قیمت آپارتمان در پرند بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان کاهش یافته است و هر متربع مربع خانه در برخی از  فازهای شهر پرند در حال حاضر  به ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.»

وی افزود: «البته صاحبخانه شدن در پرند در سال گذشته با ۹۰ میلیون تومان هم ممکن بود، اما بعد از جهش ناگهانی قیمت خانه در تهران،آپارتمان در پرند به دوبرابر قیمت رسید و با وجودی که رشد قیمت مسکن در شهرهای اطراف پایتخت با فاصله زمانی رخ می‌دهد، طی یک سال اخیر قیمت مسکن در پرند تا ۲۰۰ درصد گران شده بود.»

قیمت مسکن مهر پرند در حال حاضر از ۸۰ میلیون تومان در واحدهای تکمیل نشده تا ۱۸۰ میلیون تومان در واحدهای تکیمل شده بسته به موقعیت آن آگهی می شود. گزارش ها نشان می دهد در فازهای تکمیل شده مثل فاز صفر پرند هم قیمت خانه ریزش دارد؛ البته بعد از کاهش ۵۰ میلیونی اکنون قیمت‌ها ثابت مانده است.

کارشناسان اصلاح نظام بانکی و افزایش عرضه مسکن را مهمترین راهکار ساماندهی قیمت ها در این بازار می دانند. یکی از مهمترین دلایل افزایش قیمت مسکن در سال گذشته، افزایش نقدینگی و نبود برنامه مشخص برای هدایت آن به سمت تولید بوده است. بر این اساس اصلاح نظام بانکی می تواند مهمترین راهکار ثبات ارزی و ثبات اقتصادی در کشور و عاملی برای جلوگیری از نوسانات غیرمنطقی بازار مسکن باشد. همچنین افزایش عرضه مسکن نیز یکی از ضروری ترین نیازهای این بخش در شرایط فعلی است. کمبود مسکن یکی از چالش های تاریخی این بازار است و با انبوه سازی می توان قیمت ها را تعدیل کرد.  
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.