کد خبر: ۱۰۱۳۰۵
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
بررسی آمارهای تصادفات در جاده های کهگیلویه و بویراحمد از صدرنشینی محور یاسوج به اصفهان در تصادفات منجر به فوت استان خبر می دهد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، بررسی های آماری و مطالب طرح شده در شورای ترافیک استان از مرگ ۱۳ نفر طی پنج ماهه ابتدایی سال جاری در محور یاسوج به اصفهان خبر می دهد.

بر اساس اطلاعات آماری ۵۰ درصد تلفات محور یاسوج به اصفهان در ۳۰ کیلومتری ابتدایی آن رخ داده است.

وجود مقاطع تبدیل چهار خطه به دو خطه به دلیل عدم تکمیل پل های محور از یک سو و افزایش ۸ درصدی تردد در آن می تواند گواه خوبی برای عدم توسعه زیرساختی متوازن با رشد تردد در آن باشد.

بررسی شاخص پرخطرترین محور های کهگیلویه و بویراحمد، کمربندی یاسوج، محور یاسوج به بابامیدان و محور گچساران به بابا میدان را بر اساس شاخص تفسیم تعداد کشته به طول محور در صدر محورهای پر تلفات استان قرار داده است.

با تحلیل آمارها، به ۱۳ کشته محور یاسوج به اصفهان در آمار پنج ماهه می رسیم. این آمار در محور یاسوج به بابامیدان نیز به همین شکل بوده و سه راهی سپیدار به دهدشت رتبه سوم فوتی ها را با ۱۲ مورد دارد.

ناگفته نماند که مسیر یاسوج به اصفهان شهریور ماه پر حادثه را تجربه کرده است.

اما مجموع آمارهای تلفات رانندگی استان از فوت ۱۰۴ نفر در تصادفات برون شهری، درون شهری و روستایی استان خبر می دهند.

بر اساس این آمارها، تصادفات منجر به فوت استان طی پنج ماهه ابتدایی سال جاری در مسیر های درون شهری ۱۲، برون شهری ۸۳ و روستایی ۹ مورد بوده که مجموع ۱۰۴ ‌فوتی را رقم زده است. مقایسه آماری مدت زمان مشابه سال گذشته آمار ۸۳ فوتی در مجموع مسیرهای درون شهری، برون شهری و روستایی را نمایان می کند که ۱۲ مورد فوتی درون شهری و ۶۱ مورد مربوط به حوادث ترافیکی برون شهری است.

خرداد در صدر ماه های پر حادثه 

ابعاد دیگر این حوادث روزهای بروز آن بوده که ۴۶ درصد از فوتی های تصادفات پنج ماهه ابتدایی سال جاری با ثبت ۱۶ و ۲۶ فوتی به ترتیب برای روزهای پنجشنبه و جمعه است. خرداد و فروردین ۹۸ نیز در صدر ماه های پر تلفات جاده های کهگیلویه و بویراحمد با ۲۲ و ۲۱ مورد قرار دارند.

اما با توجه به سهم بالای خطای انسانی در حوادث ترافیکی آماری از وضعیت سنی و سوادی متوفیان حوادث رانندگی استان در پنج ماهه ابتدایی سال  به ثبت رسیده است که بر اساس این آمارها ۱۸ درصد متوفیان حوادث رانندگی استان بیسواد، ۲۵ درصد دارای تحصلات ابتدایی، ۴۳ درصد متوسطه و ۱۴ درصد تحصیلات عالیه دارند. همچنین ۱۰ درصد متوفیان حوادث رانندگی استان را کودکان، ۱۴ درصد رده سنی نوجوان، ۳۱ درصد، جوانان، ۳۴ درصد را میانسالان و ۱۳ درصد را کهنسالان تشکیل می دهند.

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد گفت: از مجموع فوتی  های تصادفات رانندگی پنج ماهه ابتدایی سال جاری استان، ۵۳ مورد مربوط به شهرستان بویراحمد است.

بهنام ویسی پور افزود: شهرستان های گچساران و باشت با ۱۲ ‌فوتی در رده بعدی مرگ ناسی از  حوادث رانندگی  قرار دارد.

ویسی پور به نقاط پر حادثه استان اشاره کرد و بیان داشت: کمربندی یاسوج به طول ۱۵ ‌کیلومتر، محور یاسوج به اصفهان،و یاسوج به بابا میدان از جمله نقاط پر حادثه استان محسوب می شود.

ویسی پور با بیان اینکه در محور یاسوج به اقلید محدوده تنگ مهریان وجود باغ تالارها مشکلات متعدد ترافیکی را رقم زده است، گفت: در این نقطه نیز بروز ترافیک و تصادفات ناشی از ازدحام گزارش می شود.

رئیس پلیس راه استان از کمبود دوربین های سرعت سنج در معابر برون شهری خبر داد و گفت: باید در زمینه فرهنگ سازی نیز اقدامات خروجی محوری با استفاده از ظرفیت هنرمندان عملیاتی شود.

مرگ ۱۷ عابر پیاده 

همچنین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کهگیلویه و بویراحمد از مرگ ۱۷ عابر پیاده در تصادفات درون شهری سال ۹۷ استان خبر داد.

 اسماعیل خوشوقت افزود: ۶۳ ‌درصد از فوتی های تصادفات درون شهری استان طی سال ۹۷ مربوط به عابرین پیاده بوده است.

خوشوقت با ارائه آمار ۲۵ ‌فوتی عابر پیاده در تصادفات رانندگی سال ۹۷، تصریح کرد: بر اساس آمارهای سال ۹۷، شهرستان بویراحمد با ۱۳ کشته در صدر فوتی های عابرین پیاده تصادفات استان قرار دارد.

خوشوقت با اشاره به فوت ۱۱ نفر در تصادفات رانندگی درون شهری ابتدای سال تا روز سه شنبه هفته جاری در استان، بیان داشت: این آمار در مدت مشابه سال قبل ۱۳ ‌مورد بود.

خوشوقت با تاکید بر اینکه در سال ۹۶، ۳۱ نفر در تصادفات رانندگی درون شهری استان جان خود را از دست دادند، افزود: آمار فوتی های تصادفات رانندگی درون شهری استان در سال ۹۷، ۲۵ ‌مورد بوده است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان ۷۰ درصد فوتی های تصادفات رانندگی استان را بعد از انتقال به مراکز درمانی عنوان کرد و گفت: ۱۹۹۳ ‌نفر در تصادفات رانندگی سال ۹۷، دچار مصدومیت شدند.

خوشوقت خواستار توجه به زیرساخت های ترافیکی، تجهیزاتی، سیستم های کنترل و پایش ترافیک و توسعه حمل و نقل عمومی شد و بیان کرد: همگرایی، همفکری و تعامل خروجی مناسبی در رفع مشکلات را رقم می زند.

سهم ۱۹ فوتی پراید در تصادفات 

با گریز از آمارهای سنی وارد محدوده سهم خودروها در این تصادفات می شویم.

۶۴ مورد تلفات درون خودرویی حوادث پنج ماهه ابتدایی سال کهگیلویه و بویراحمد پراید را با ۱۹ مورد صدرنشین تلفات بر حسب خودرو نشان داده و پژو پارس با ۱۸ مورد در رتبه دوم قرار دارد و پژو ۴۰۵ ‌با ۱۵ مورد و سمند با ۵ فوتی در سایر رده های تلفات درون خودرویی حوادث استان قرار دارند.

خارج از مبحث تعداد مونتاژ و فراوانی، برای خودروهای پیکان و پژو ۲۰۶ تلفاتی  به ثبت نرسیده است.

تمام آمارهای طرح شده بیانگر کدهایی مشخص برای ارتقای ظرفیت های ترافیکی در کهگیلویه و بویراحمد بوده و نگاه کارشناسی و علمی به این آمارها می تواند نقطه عطفی در بستر سازی تخصصی برای کاهش حوادث ترافیکی استان باشد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.