کد خبر: ۱۰۱۲۹۹
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
مدیرکل نظارت بر ساخت و سازها و کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد مطرح کرد
مدیرکل نظارت بر ساخت و سازها و کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد پیشروی طولی را عمده تخلف ساختمانی در این کلانشهر عنوان کرد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، مسعود ایاز با بیان این مطلب، گفت: پیشروی طولی شایع‌ترین تخلف ساختمانی در سال 1397 است که تعداد آن 5861 معادل 45 درصد املاک رسیدگی شده، می‌باشد.
وی در ادامه بیان کرد: پیشروی طولی از حیث عدم رعایت اصول شهرسازی و بعضاً تخلف از ضوابط فنی و یا بهداشتی در کمیسیون ماده صد قانون شهرداری قابل رسیدگی می‌باشد. این تخلف به معنای تجاوز از ضابطه سطح اشغال مندرج در طرح‌های تفصیلی و مجوزهای ساختمانی بوده که ضمن تغییر در تراکم ساختمانی موجب کاهش فضای باز املاک، سایه‌اندازی و ناهنجاری در سیما و منظر شهری نیز خواهد شد.
مدیرکل نظارت بر ساخت و سازها و کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد با اشاره به ماده صد قانون شهرداری‌ها، عنوان کرد: براساس این ماده قانونی، مالکان اراضی و یا املاک واقع در محدوده شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه اخذ نمایند.
ایاز با بیان اینکه هرگونه ساخت و ساز بدون مجوز یا مغایر با مفاد آن تخلف ساختمانی محسوب می‌شود، گفت: مواردی از این دست می‌بایست در کمیسیون ماده صد مورد رسیدگی قرار گیرد.
وی به تشریح دیگر تخلفات ساختمانی انجام شده در سال گذشته پرداخت و افزود: به ترتیب فراوانی، پیشروی طولی، احداث طبقه اضافه، کسری پارکینگ، تغییر کاربری، عدم رعایت عقب‌نشینی جانبی و پیش‌آمدگی غیرمجاز به سمت معبر بیشترین تخلفات ساختمانی را در مشهد شامل می‌شود.
مدیرکل نظارت بر ساخت و سازها و کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد یکی از علل تخلف پیشروی طولی را تامین پارکینگ دانست و اظهار کرد: این کار به صورت متصل یا منفصل و یا با افزایش سطح زیربنا و افزایش واحدهای ساخته شده، می‌باشد.
ایاز با اشاره به اینکه تخلف پیشروی طولی موجب تعدی به حقوق مالکان مجاور می‌شود، خاطرنشان کرد: این تخلف معمولاً مانع تابش نور آفتاب و سایه‌اندازی می‌شود. بلکه در صورت افزایش واحدها به تبع آن افزایش جمعیت و کاهش سرانه‌های خدماتی و عدول از اصول شهرسازی خواهد شد.
وی بیان کرد: لذا با توجه به شرایط مکانی و کالبدی ملک در شمول تخلفاتی است که عموماً رای به قلع بنا صادر خواهدشد.
مدیرکل نظارت بر ساخت و سازها و کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد احداث بنای خلاف جهت و در فضای باز را دیگر تخلف قابل طرح عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه این امر موجب نقصان فضای باز جهت احداث فضای سبز، محدودیت در فضای بازی کودکان و بعضا ً تغییر در مشاعات می‌باشد، عموماً رای به قلع بنا صادر می‌گردد.
ایاز تاکید کرد: افراد قبل از هرگونه انجام عملیات ساختمانی ضمن مراجعه به شهرداری و اطلاع از ضوابط و مقررات شهرسازی و فنی نسبت به دریافت پروانه اقدام نمایند و از اعتماد به برخی از افراد سودجو چه در مرحله‌ی اخذ پروانه و چه در مرحله‌ی پایانکار پرهیز کنند.
نجمه کیشی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پشت پرده کاهش نرخ بیکاری؛ بیکاران ناامید شدند

پشت پرده کاهش نرخ بیکاری؛ بیکاران ناامید شدند

درحالی آمارها از کاهش نرخ بیکاری 1.7 درصدی در تابستان امسال نسبت به سال گذشته خبر می دهند که کاهش بیکاری همچنان در جامعه فراگیر بوده و میل به افزایش دارد، با این حال کارشناسان معتقدند نرخ مشارکت اجتماعی و تغییرات جمعیتی و البته ناامید شدن بیکاران از یافتن کار مناسب باعث روند نزولی آمارهاست.
تخلیه حباب بازار مسکن در پایتخت ؛ خانه اولیها بازمی گردند

تخلیه حباب بازار مسکن در پایتخت ؛ خانه اولیها بازمی گردند

رئیس اتحادیه املاک گفت : با تخلیه حباب مسکن انتظار می رود ، ورود خانه اولیها به بازار افزایش یافته و خرید و فروش مسکن به وضعیت معمول بازگردد.