کد خبر: ۱۰۱۲۹۹
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
مدیرکل نظارت بر ساخت و سازها و کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد مطرح کرد
مدیرکل نظارت بر ساخت و سازها و کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد پیشروی طولی را عمده تخلف ساختمانی در این کلانشهر عنوان کرد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، مسعود ایاز با بیان این مطلب، گفت: پیشروی طولی شایع‌ترین تخلف ساختمانی در سال 1397 است که تعداد آن 5861 معادل 45 درصد املاک رسیدگی شده، می‌باشد.
وی در ادامه بیان کرد: پیشروی طولی از حیث عدم رعایت اصول شهرسازی و بعضاً تخلف از ضوابط فنی و یا بهداشتی در کمیسیون ماده صد قانون شهرداری قابل رسیدگی می‌باشد. این تخلف به معنای تجاوز از ضابطه سطح اشغال مندرج در طرح‌های تفصیلی و مجوزهای ساختمانی بوده که ضمن تغییر در تراکم ساختمانی موجب کاهش فضای باز املاک، سایه‌اندازی و ناهنجاری در سیما و منظر شهری نیز خواهد شد.
مدیرکل نظارت بر ساخت و سازها و کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد با اشاره به ماده صد قانون شهرداری‌ها، عنوان کرد: براساس این ماده قانونی، مالکان اراضی و یا املاک واقع در محدوده شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه اخذ نمایند.
ایاز با بیان اینکه هرگونه ساخت و ساز بدون مجوز یا مغایر با مفاد آن تخلف ساختمانی محسوب می‌شود، گفت: مواردی از این دست می‌بایست در کمیسیون ماده صد مورد رسیدگی قرار گیرد.
وی به تشریح دیگر تخلفات ساختمانی انجام شده در سال گذشته پرداخت و افزود: به ترتیب فراوانی، پیشروی طولی، احداث طبقه اضافه، کسری پارکینگ، تغییر کاربری، عدم رعایت عقب‌نشینی جانبی و پیش‌آمدگی غیرمجاز به سمت معبر بیشترین تخلفات ساختمانی را در مشهد شامل می‌شود.
مدیرکل نظارت بر ساخت و سازها و کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد یکی از علل تخلف پیشروی طولی را تامین پارکینگ دانست و اظهار کرد: این کار به صورت متصل یا منفصل و یا با افزایش سطح زیربنا و افزایش واحدهای ساخته شده، می‌باشد.
ایاز با اشاره به اینکه تخلف پیشروی طولی موجب تعدی به حقوق مالکان مجاور می‌شود، خاطرنشان کرد: این تخلف معمولاً مانع تابش نور آفتاب و سایه‌اندازی می‌شود. بلکه در صورت افزایش واحدها به تبع آن افزایش جمعیت و کاهش سرانه‌های خدماتی و عدول از اصول شهرسازی خواهد شد.
وی بیان کرد: لذا با توجه به شرایط مکانی و کالبدی ملک در شمول تخلفاتی است که عموماً رای به قلع بنا صادر خواهدشد.
مدیرکل نظارت بر ساخت و سازها و کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد احداث بنای خلاف جهت و در فضای باز را دیگر تخلف قابل طرح عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه این امر موجب نقصان فضای باز جهت احداث فضای سبز، محدودیت در فضای بازی کودکان و بعضا ً تغییر در مشاعات می‌باشد، عموماً رای به قلع بنا صادر می‌گردد.
ایاز تاکید کرد: افراد قبل از هرگونه انجام عملیات ساختمانی ضمن مراجعه به شهرداری و اطلاع از ضوابط و مقررات شهرسازی و فنی نسبت به دریافت پروانه اقدام نمایند و از اعتماد به برخی از افراد سودجو چه در مرحله‌ی اخذ پروانه و چه در مرحله‌ی پایانکار پرهیز کنند.
نجمه کیشی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.