کد خبر: ۱۰۱۲۸۵
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان گفت: سه اثر تاریخی از این استان پس از بررسی و تایید نهایی در فهرست آثار ملی منقول ایران به ثبت رسید.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، علی مالمیر افزود: برای ثبت آثار منقول استان همدان نشستی با حضور کارشناسان و معاون وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مسئول ثبت آثار برگزار شد که در این نشست سه پرونده ارسالی از این استان با ارایه دلایل کارشناسی و دفاع خوب مطرح و هر سه اثر در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

وی اظهار داشت: «کتاب قانون ابن سینا»، «گوشواره زرین» و «آویزه‌های سه برگی» از روستای ابرو، سه اثری هستند که به تازگی به جمع آثار ملی همدان و ایران پیوستند.

مالمیر عنوان کرد: کتاب قانون چند سال پیش توسط فردی به نام جلیلوند از خان‌های سابق روستای کرزان تویسرکان به آرامگاه بوعلی سینا هدیه شده بود.

وی ادامه داد: این کتاب دست‌نویس، نوشته بوعلی سینا حکیم هزاره‌ها است و قدمت آن به دوره صفویه و سال ۱۱۰۵ هـ.ق می‌رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: «گوشواره زرین» و «آویزه‌های سه برگی» نیز از نزدیکی روستای ابرو همدان کشف شده اند که قدمت آنها به دوره اشکانی باز می‌گردد.

وی بیان کرد: ثبت این آثار قطعی شده است و به زودی حکم آن‌ها توسط وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابلاغ می‌شود.

مالمیر اضافه کرد: چند اثر دیگر نیز از استان همدان آماده شده و در انتظار ثبت ملی به سر می‌برند.

استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین دارای بیش از یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی و گردشگری است.

این استان به واسطه وجود شمار زیادی از آثار تاریخی، تفریحی و گردشگری به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین معرفی شده است.

غار علیصدر، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، تپه هگمتانه و گنبد علویان، حمام حاج آقا تراب نهاوند، خانه لطفعلیان ملایر، خانه مسعودی، آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی، آرامگاه استرومردخای و بقعه حیقوق نبی (ع) از مهمترین آثار تاریخی، گردشگری و باستانی این استان است که همه ساله مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد.

آبشار و سنگ نوشته های گنج نامه، کلیساهای آنجلی و گریگوری، حمام قلعه، سراب گیان و گاماسیاب، کاروانسرای صفوی، آب انبارها، خانه های قدیمی و باغ نظری در همدان از دیگر آثار تاریخی مورد توجه گردشگران است.
منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
برگزاری جشنواره مبارزه با گوجه فرنگی در اسپانیا/ تصاویر

برگزاری جشنواره مبارزه با گوجه فرنگی در اسپانیا/ تصاویر

در فستیوال مبارزه با گوجه فرنگی که در شهر بونول اسپانیا برگزار شد 145 تُن گوجه فرنگی نابود شد.
اقتصاد ایران چه وقت می تواند از تحریم عبور عملیاتی کند؟

اقتصاد ایران چه وقت می تواند از تحریم عبور عملیاتی کند؟

عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت : درصورتیکه صادرات 500 بشکه در روز حفط شده و تقویت پایه های مالیاتی و تقویت کسب و کار اصلاح شود ، سال آینده نه تنها روند رکود متوقف خواهد شد ، تحریم ها دیگر اثری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت.
آخرین اخبار