کد خبر: ۱۰۱۲۸۵
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان گفت: سه اثر تاریخی از این استان پس از بررسی و تایید نهایی در فهرست آثار ملی منقول ایران به ثبت رسید.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، علی مالمیر افزود: برای ثبت آثار منقول استان همدان نشستی با حضور کارشناسان و معاون وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مسئول ثبت آثار برگزار شد که در این نشست سه پرونده ارسالی از این استان با ارایه دلایل کارشناسی و دفاع خوب مطرح و هر سه اثر در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

وی اظهار داشت: «کتاب قانون ابن سینا»، «گوشواره زرین» و «آویزه‌های سه برگی» از روستای ابرو، سه اثری هستند که به تازگی به جمع آثار ملی همدان و ایران پیوستند.

مالمیر عنوان کرد: کتاب قانون چند سال پیش توسط فردی به نام جلیلوند از خان‌های سابق روستای کرزان تویسرکان به آرامگاه بوعلی سینا هدیه شده بود.

وی ادامه داد: این کتاب دست‌نویس، نوشته بوعلی سینا حکیم هزاره‌ها است و قدمت آن به دوره صفویه و سال ۱۱۰۵ هـ.ق می‌رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: «گوشواره زرین» و «آویزه‌های سه برگی» نیز از نزدیکی روستای ابرو همدان کشف شده اند که قدمت آنها به دوره اشکانی باز می‌گردد.

وی بیان کرد: ثبت این آثار قطعی شده است و به زودی حکم آن‌ها توسط وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابلاغ می‌شود.

مالمیر اضافه کرد: چند اثر دیگر نیز از استان همدان آماده شده و در انتظار ثبت ملی به سر می‌برند.

استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین دارای بیش از یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی و گردشگری است.

این استان به واسطه وجود شمار زیادی از آثار تاریخی، تفریحی و گردشگری به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین معرفی شده است.

غار علیصدر، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، تپه هگمتانه و گنبد علویان، حمام حاج آقا تراب نهاوند، خانه لطفعلیان ملایر، خانه مسعودی، آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی، آرامگاه استرومردخای و بقعه حیقوق نبی (ع) از مهمترین آثار تاریخی، گردشگری و باستانی این استان است که همه ساله مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد.

آبشار و سنگ نوشته های گنج نامه، کلیساهای آنجلی و گریگوری، حمام قلعه، سراب گیان و گاماسیاب، کاروانسرای صفوی، آب انبارها، خانه های قدیمی و باغ نظری در همدان از دیگر آثار تاریخی مورد توجه گردشگران است.
منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
انتخاب بندرعباس به عنوان « شهر خلاق یونسکو » / تصاویر

انتخاب بندرعباس به عنوان « شهر خلاق یونسکو » / تصاویر

بندرعباس چندی قبل به عنوان «شهر خلاق صنایع دستی» از سوی یونسکو انتخاب شد و اکنون به فاصله کمی از آن، نمایشگاه بزرگ صنایع دستی کشور با حضور 31 استان به میزبانی این شهر برپا شده است. این نمایشگاه از 8 دی ماه تا 13 دی ماه از ساعت 16 تا 22 میزبان حضور مردم و علاقمندان است.
مسابقات شکار با عقاب و شاهین در قزاقستان / تصاویر

مسابقات شکار با عقاب و شاهین در قزاقستان / تصاویر

روز گذشته یک دوره مسابقه شکار با عقاب و شاهین در حومه آلماتی قزاقستان برگزار شد. در این رویداد پرورش دهندگان عقاب های طلایی و شاهین های شکاری شرکت کرده بودند. پرورش دهندگان باید مدت زیادی را صرف تربیت این پرندگان کنند و از آنها یک شکارچی تمام عیار بسازند.