کد خبر: ۱۰۱۲۶۷
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
شهرفردا در گفتگو با کارشناسان بررسی کرد
حدف 800 نفر از 30 میلیون نفر یارانه بگیر در حالی از شب گذشته آغاز شده است ،که دولت بنا دارد با حذف سه دهک هشتم ، نهم و دهم 436 میلیارد تومان در نیمه دوم سال صرفه جویی کند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»حذف ۸۰۰ هزار نفر از یارانه بگیران ۷۵ میلیون نفری از شب گذشته کلید خورده است این در حالی است که بر اساس اعلام هیئت دولت و مطابق دستور مجلس حذف سه دهک تا پایان سال جاری عملیاتی خواهد شد.

بر اساس مصوبه مجلس و تبصره  ۱۴ قانون بودجه سال جاری سه دهک درآمدی بالا که کارشناسان آنها را ۱۰ میلیون نفر و برآوردهای نیمه رسمی آنها را ۳۰ میلیون نفر برآورد کرده است تا پایان سال جاری از خیر یارانه‌بگیران دولت حذف خواهند شد  .

 سخنگوی دولت نیز در هفته جاری از حذف ۳۰ میلیون نفری یارانه‌بگیران سخن گفت و تاکید کرد انتظار صرفه‌جویی ۴۳۶ میلیارد تومان در نیمه سال و دو برابری آن یعنی ۸۷۳ میلیارد تومان تا پایان سال وجود دارد که می تواند کمک حال دولت باشد.

گفته می‌شود ۶۳ هزار میلیارد تومان منابع درآمدی و هزینه بودجه تقلیل پیدا کرده است حالا کارشناسان معتقدند انحراف پرداخت یارانه که از همان ابتدای دولت نهم مشاهده شد با شیبی  آرام در دولت  دوازدهم شروع شده و فارغ از فشارهای تحریم و کاهش سقف بودجه باید در مسیر آشکار هدایت شود تا نابرابری در توزیع درآمدها تقلیل یابد.

 نکته اساسی آن است که بر اساس آمارهای صورت گرفته و ضریب جینی منتشر شده که شاخص و سنجش محاسبه اندازه گیری نابرابری درآمدی میان افراد کم درآمد و پردرآمد جامعه است  فاصله طبقاتی افزایش یافته است.

 طاهر مقدم کارشناس اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» شهر فردا معتقد است :دولت باید هرچه سریعتر غربالگری بزرگ خود که شامل حذف سه دهک جامعه که حدود ۳۰ میلیون نفر می‌شود را آغاز کند .

وی  خاطر نشان می کند:حدف دهک های پر درآمد از طریق اطلاعات بانک ها نظیر گردش حسابهای بانکی، مانده حساب ماهانه، بانک اطلاعات سازمان مالیاتی کشور، نشانی و آدرس صاحبان شرکت‌ها ، ثبت بانک اطلاعات پست ایران، معامله کننده‌های خودروهای گران‌قیمت آمار سفرهای خارجی زمینی و هوایی و همچنین حقوق مدیران دولتی و مالیات بر حقوق خواهد بود.

 این کارشناس اقتصادی می افزاید : هرچند دولت اعلام کرده است در صورت اشتباه در شناسایی پردرآمدها از ابزارهایی برای راستی آزمایی  استفاده خواهد کرد،اما به نظر می‌رسد،انحراف یارانه عوارض جدی در اقتصاد کشور بجا خواهد گذاشت که شامل اتلاف منابع بودجه جاری ،کندی توسعه عمرانی و تداوم شکاف میان گروه‌های درآمدی فقیر و غنی خواهد بود.

 وی خاطرنشان می کند :آنچه مشخص است دولت در مسیر پر پیچ و خمی قرار گرفته که در دو ساله باقی مانده باید از انفعال فعلی خارج شده و با پویایی در بدنه اقتصادی خود چند اقدام اساسی را در دستور کار قرار دهد.

 مقدم تاکید می‌کند: یکی از این راهکارها اصلاح نظام مالیاتی است که برای جبران کسری بودجه ضرورت تام کشور است، از سوی دیگر اصلاح نظام بانکی ،روشن کردن وضعیت بنرخ بهره و همچنین ساماندهی  بورس اوراق بهادار از دیگر اولویت‌های دولت برای جلوگیری از خروج سرمایه های سرمایه های خانگی به سمت بازارهای موازی است ،با این وجود اقدام دولت برای هدفمندسازی یارانه ها و حذف دهک های پردرآمد جزء معدود راه های باقی مانده دولت برای عبور از فشارهای تحریمی و جبران کسری بودجه است که دولت هرچه سریعتر باید وارد اجرای آن شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تصویب لایحه درآمدهای پایدار به نفع اقشار کم درآمد

تصویب لایحه درآمدهای پایدار به نفع اقشار کم درآمد

مهدی جمالی نژاد گفت: تصویب کامل لایحه درآمدهای پایدار در مجلس فشار را از روی قشر ضعیف برداشته و سعی بر این است عوارض مصوب از کسانی دریافت شود که تمکن مالی بیشتری دارند.
حضور پرندگان مهاجر در دریاچه شهدای خلیج فارس تهران/ تصاویر

حضور پرندگان مهاجر در دریاچه شهدای خلیج فارس تهران/ تصاویر

هر سال با شروع فصل سرما کوچ پرندگان نیز آغاز می شود. تهران نیز از میزبانی این پرندگان، بی نصیب نمانده است. گونه های مختلفی ازپرندگان مهاجر مانند کاکایی صورتی و کاکایی سر سیاه،پرستوی دریایی تُک زرد،اردک سیاه کاکل، باکلان امسال نیز مهمان دریاچه شهدای خلیج فارس تهران هستند.