کد خبر: ۱۰۰۸۹۷
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
به زودی در آثار ملی کشور ثبت می شود
آئین 80 ساله سنگ زنون صبح عاشورا در محله قدیمی کن منطقه 5 ، به زودی در آثار ملی کشور ثبت می شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،محله قدیمی کن که از 5 بخش سرآسیاب، اسماعیلان، بالان، میان ده و دار قاضی تشکیل شده است، جلوه گاه سنت های دیرین محلی واجرای آیین های محرم است . 

یکی از معتمدین محله کن، درباره شیوه اجرای آئین سنگ زنون که  قدمت آن به 80 سال می رسد می گوید : در این مراسم، عزاداران به نشانه اندوه با برهم زدن دوچوب یا سنگ و خواندن مرثیه در عزای سالار شهیدان، به سوگ می نشینند. 

وی افزود : مراسمی که به" سنگ زنون "  معروف است، از دیرباز مورد توجه اهالی کن بوده و این آئین، نمادی از سنگ برسر زدن به نشانه عزا است و به قولی دیگر، اهالی محلات کن، با سنگ زنی، به زیارت اهل قبور رفته تا یاد آور واقعه عاشورا شوند. 

وی درباره علت نامگذاری این مراسم به سنگ زنون افزود : در ایام گذشته، این مراسم با سنگ های یک دست انجام می شده و امروزه اهالی کن، به جای سنگ، با کوبیدن دو چوب استوانه ای شکل یکدست که قبلا درون روغن مخصوص قرار گرفته تا صدایی شبیه به سنگ زدن به خود بگیرد ، عزاداری کرده و بعد ازاین اعلان عمومی، نوحه خوانی، سینه زنی و بقیه مراسم تا اذان ظهر ادامه دارد. 

دراین میان خانم ها در حسینیه مشغول عزاداری بوده و فقط برای شام غریبان به داخل محله می روند. 

امسال نیز از ساعت 9صبح روز عاشورا ، دسته سنگ زنی از حسینیه محله سرآسیاب به سمت محله اسماعیلان و بالان ملحق شده و در قالب هیئت سنگ زنی به میان ده و پس از آن در حسینیه نور محله در قاضی با حضور حداکثری، مصیبت اهل بیت را به سوگ نشستند. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
عزاداری در بزرگترین بازار سرپوشیده جهان

عزاداری در بزرگترین بازار سرپوشیده جهان

عزاداری بازار تاریخی تبریز نمونه‌ای از عزاداری‌های بی‌حاشیه و بی‌آسیب است که هنوز پای طبل و سنج به آن باز نشده و می‌تواند پذیرای گردشگران مذهبی باشد.
کمربندی تنکابن قتلگاه است

کمربندی تنکابن قتلگاه است

کمربندی ۱۱ کیلومتری تنکابن بوی خون می‌دهد و در یکسال گذشته ۲۵ نفر را به گام مرگ کشانده است، این درحالی که مسئولان راه بر سر نامیدن آن به اسم کمربندی یا کنارگذر اختلاف نظر دارند.