کد خبر: ۱۰۰۸۹۷
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
به زودی در آثار ملی کشور ثبت می شود
آئین 80 ساله سنگ زنون صبح عاشورا در محله قدیمی کن منطقه 5 ، به زودی در آثار ملی کشور ثبت می شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،محله قدیمی کن که از 5 بخش سرآسیاب، اسماعیلان، بالان، میان ده و دار قاضی تشکیل شده است، جلوه گاه سنت های دیرین محلی واجرای آیین های محرم است . 

یکی از معتمدین محله کن، درباره شیوه اجرای آئین سنگ زنون که  قدمت آن به 80 سال می رسد می گوید : در این مراسم، عزاداران به نشانه اندوه با برهم زدن دوچوب یا سنگ و خواندن مرثیه در عزای سالار شهیدان، به سوگ می نشینند. 

وی افزود : مراسمی که به" سنگ زنون "  معروف است، از دیرباز مورد توجه اهالی کن بوده و این آئین، نمادی از سنگ برسر زدن به نشانه عزا است و به قولی دیگر، اهالی محلات کن، با سنگ زنی، به زیارت اهل قبور رفته تا یاد آور واقعه عاشورا شوند. 

وی درباره علت نامگذاری این مراسم به سنگ زنون افزود : در ایام گذشته، این مراسم با سنگ های یک دست انجام می شده و امروزه اهالی کن، به جای سنگ، با کوبیدن دو چوب استوانه ای شکل یکدست که قبلا درون روغن مخصوص قرار گرفته تا صدایی شبیه به سنگ زدن به خود بگیرد ، عزاداری کرده و بعد ازاین اعلان عمومی، نوحه خوانی، سینه زنی و بقیه مراسم تا اذان ظهر ادامه دارد. 

دراین میان خانم ها در حسینیه مشغول عزاداری بوده و فقط برای شام غریبان به داخل محله می روند. 

امسال نیز از ساعت 9صبح روز عاشورا ، دسته سنگ زنی از حسینیه محله سرآسیاب به سمت محله اسماعیلان و بالان ملحق شده و در قالب هیئت سنگ زنی به میان ده و پس از آن در حسینیه نور محله در قاضی با حضور حداکثری، مصیبت اهل بیت را به سوگ نشستند. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
جولان محتکران مسکن در شهر/ ارزیابی ثبات بازار مشتریان مسکن با وجود رشد 3 درصدی قیمتها

جولان محتکران مسکن در شهر/ ارزیابی ثبات بازار مشتریان مسکن با وجود رشد 3 درصدی قیمتها

کارشناس حوزه مسکن با اشاره به یک میلیون خانه خالی در شهر تهران گفت: افزایش یا کاهش و یا رکود قیمت مسکن هیچ تاثیری در تغییر اجاره بهای آن ندارد کما اینکه مالکان می توانند خانه های خود را احتکار کنند چرا که قانونی برای خانه های خالی وجود ندارد.
فاطمه بانویی که سرور بانوان عالم  از آدم تا خاتم است

فاطمه بانویی که سرور بانوان عالم از آدم تا خاتم است

شیخ حسین انصاریان کارشناس مذهبی در مراسم یادبود بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) که در مزار شیخ صدوق واقع در شهر ری برگزار شد، گفت: حضرت زهرا صلوات الله علیه تنها بانویی است که سرو بانوان جهان است.