کد خبر: ۱۰۰۵۹۵
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
آمریکا با ۴۳ میلیون نفر بصورت پاره وقت و ۱۳ میلیون تمام وقت و چین با هدف تصرف بازار تجارت جهانی از جمله موفقترین مدلهای تولیدی برای کاهش هزینه های تولید در کسب و کارهای خرد را سرلوحه اقتصادی کشور خود قرار داده‌اند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،مدتی است کارآفرینی  و کسب و کارهای خرد جز لاینفک مشاغل خانگی گشته و رفته رفته افراد بسیاری را جذب خود می کند صنعتی که نه تنها می تواند برای خود فرد منفعت داشته باشد بلکه برای جامعه و دولتها نیز مفید خواهد بود. 

امروزه در آمریکا هم اکنون بیش از ۴۳ میلیون نفر بصورت پاره وقت و حدود ۱۳ میلیون نفر بصورت تمام وقت از طریق کسب و کارهای خانگی امرار معاش می‌کنند که روی هم رفته حدود ۲۰ درصد کل شاغلین این کشور را تشکیل می‌دهند. کشور پهناور چین با هدف تصرف بازار تجارت جهانی مدل کسب و کارهای خانگی را که از جمله موفق‌ترین مدلهای تولیدی برای کاهش هزینه‌های تولید و سایر هزینه‌های سربار بشمار می‌رود، سرلوحه برنامه توسعه اقتصادی کشور قرار داده است.      
  
تایوان با بهره‌گیری از شیوه‌های نوین آموزشهای مهارتی خصوصاً آموزشهای از راه دور، همچنین اتخاذ سیاستهای حمایتی و تشویقی در رابطه با توسعه کسب و کارهای خانگی، توانسته گامهای بسیار ارزشمندی در این زمینه بردارد. تایوان با اصلاح سیاستهای مالیاتی، تعرفه‌های گمرکی، قوانین حقوقی، رفع محدودیتهای بازرگانی و صادراتی توانسته  بسترهای لازم را در ارتباط با ایجاد و توسعه کسب و کارهای خانگی در یک دهه اخیر فراهم سازد. این کشور با ایجاد پایگاههای اطلاع‌رسانی و تبلیغات گسترده در سطح بین‌المللی، موقعیت ممتازی را در ارتباط با بازارهای خارجی و بازار‌شناسی برای شاغلین کسب و کارهای خانگی فراهم کرده است.   
آمریکا و چین سردمداران کسب و کارهای خانگی
زنان پرچم دار مشاغل خانگی 
توجه به کار آفرینی و حوزه های زیر مجموعه آن می تواند نسخه ای شفا بخش برای شکوفایی اوضاع کنونی اقتصاد کشور باشد. همانطور که بر همگان آشکار است کشور ایران در تحریم به سر می برد و این بدان معناست که نه صنعتی وارد و نه صنعتی از کشور خارج می شود،لذا صنعت کارآفرینی نقطه عطفی است برای رونق اشتغال در کشور ایران. 

بر همین اساس یکی از زیرمجموعه های مهم حوزه کارآفرینی، توجه به مشاغل خانگی و کار آفرینی‌های خانگی است که بیشتر افراد فعال درآن را زنان خانه دارتشکیل می دهند. حذف بسیاری از هزینه های سنگین نظیر خرید یا اجاره بهای فضای کار، هزینه ایاب و ذهاب، هزینه های جاری مشاغل خارج از خانه و مواردی از این دست سبب می‌شود تا مشاغل خانگی در صورت توجه و حمایت، به زودی به ثمر و بازدهی برسند. 

مزایای مشاغل خانگی چیست؟ 
اگر به دنبال مزایای مشاغل خانگی باشیم ۳ مزیت عمده می توان برای مشاغل خانگی و کسب و کارهای خرد نام برد ، اولین مزیت به حداقل رساندن هزینه های تاسیس دوم کاهش هزینه های بهره برداری و سومین مزیت افزایش بهره وری و کیفیت تولیدات است چرا که راه اندازی مشاغل خرد در منازل نیاز به هزینه های هنگفت ندارد از سوی دیگر از آنجایی که این مشاغل با انگیزه های خودکارفرمایی و سودآوری شخصی ایجاد می شود، جنبه رقابتی موضوع را بالاتر برده و به همین دلیل مشاغل خانگی به لحاظ افزایش بهره وری و کیفیت می توانند نسبت به مشاغل دیگر مزیت پیدا کنند.

چه شرایطی را برای ایجاد مشاغل خانگی باید رعایت کرد؟ 
برای ایجاد یک شغل خانگی نمی توان دست به هر کاری زد. در راه اندازی مشاغل خانگی باید   مسائل زیست محیطی، حقوق اماکن مسکونی، همجواری با مناطق شهری و شروط بسیار دیگری را در نظر گرفته و رعایت کرد. این مسائل البته مستلزم این است که ابتدا در چارچوب اقتصاد کشور ، فهرستی از مشاغل خانگی  تعریف شود.  

اگر ما برای جایگزین کردن واردات و حتی به قصد صادرات و توسعه آن، به مشاغلی همچون تولید لوازم اسباب بازی و لوازم التحریر کودکان فکر کنیم، از یک سو در کشور ایجاد بهره وری و سود رسانی به اقتصاد و از سوی دیگر کارآفرینی کرده‌ایم. 
 
انتهای پیام/  
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
جولان محتکران مسکن در شهر/ ارزیابی ثبات بازار مشتریان مسکن با وجود رشد 3 درصدی قیمتها

جولان محتکران مسکن در شهر/ ارزیابی ثبات بازار مشتریان مسکن با وجود رشد 3 درصدی قیمتها

کارشناس حوزه مسکن با اشاره به یک میلیون خانه خالی در شهر تهران گفت: افزایش یا کاهش و یا رکود قیمت مسکن هیچ تاثیری در تغییر اجاره بهای آن ندارد کما اینکه مالکان می توانند خانه های خود را احتکار کنند چرا که قانونی برای خانه های خالی وجود ندارد.
فاطمه بانویی که سرور بانوان عالم  از آدم تا خاتم است

فاطمه بانویی که سرور بانوان عالم از آدم تا خاتم است

شیخ حسین انصاریان کارشناس مذهبی در مراسم یادبود بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) که در مزار شیخ صدوق واقع در شهر ری برگزار شد، گفت: حضرت زهرا صلوات الله علیه تنها بانویی است که سرو بانوان جهان است.