کد خبر: ۱۰۰۴۴۷
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
شهرفردا در گفتگو با کارشناس اقتصادی
عملیات بازار باز بانکی ابزاری برای کنترل نرخ بهره است تا با تامین ذخایر جدیدی برای بانک ها به نحوی که سود آنها تامین شود نرخ بهره به نفع مشتریان تسهیلات بانکی کاهش پیدا کند.
به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،عملیات بازار باز در ایران که به عنوان یکی از سیاست‌های جدید بانک مرکزی روز گذشته توسط عبدالناصر همتی رونمایی شد ؛به معنای خرید و فروش اوراق بهادار توسط بانک مرکزی است که در واقع ابزار اصلی سیاستگذاری پولی و بانکی به شمار رفته و به این منظورانجام می شود که مقدار ذخایر بانکی یا به بیان دیگر نرخ بهره را تنظیم کند.

 کارشناسان هر چند عقاید مختلفی درباره بازار باز بانکی دارند اما برخی معتقدند اولا عملیات بازار باز در صورتی سودمند است که به شکل صحیح به کار گرفته شود و ثانیاً در شرایط کنونی که بخش قابل توجهی از مشکلات اقتصادی با ناترازی و چالش های موجود در نظام بانکی رابطه مستقیم دارد به طور طبیعی درمان درمان نخواهد شد .

گفته می شود اینکه عملیات بازار بانکی می‌تواندبا کاهش نرخ سود منابع ارزانی از بیت المال و سپرده‌گذاران در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهد تا اسباب سودجویی آنها  تامین شود تحلیل نامتعارفی  است.

عملیات بازار باز کمک می‌کند که دولت نرخ بهره را در راستای اهداف نهایی مدیریت کند و اگر آن اهداف نهایی ایجاب کند باید کاسته شود .

کامران ندری کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،می گوید : مسلم است عملیات بازار باز می تواند به کمک بانک مرکزی آمده تا کنترل خود را بر سیاست‌های پولی افزایش داده و تامین مالی دولت را ارزان تر کند.

ندری با بیان اینکه عملیات بازار باز سه گام دارد، گفت: گام اول انتشار اوراق توسط دولت است و در گام دوم بانک مرکزی باید برای استفاده بانک‌ها از منابع بانک مرکزی ترتیباتی را تعیین کند که یکی از این ترتیبات اخذ اوراق به عنوان وثیقه بابت استفاده بانک‌ها از منابع بانک مرکزی است. در گام سوم نیز بانک مرکزی باید در رابطه با نرخ بهره یا قیمت اوراق به یک جمع‌بندی برسد که اگر این سه شرط صورت گیرد عملیات بازار باز می‌تواند شکل بگیرد و در اقتصاد کشور اثرگذار باشد.

وی با تاکید بر اینکه اکنون به نسبت دوره‌های گذشته زمینه برای عملیاتی شدن بازار باز فراهم‌تر است، خاطرنشان کرد: از سه گام مذکور شرط اول تا حدودی محقق و یکسری اوراق بهادار دولتی تحت عنوان اسناد خزانه و ... طی دو سال گذشته منتشر شده که می‌تواند در سال ۹۸ نیز توسعه پیدا کند و دولت به جای استفاده از منابع صندوق توسعه اوراق منتشر کند.

ندری افزود: اکنون بانک مرکزی چارچوب مقرراتی لازم را برای اینکه بانک‌ها بتوانند از منابع بانک مرکزی استفاده کنند را تعیین نکرده است، بانک مرکزی باید آیین‌نامه‌ای را به بانک‌ها ابلاغ کند که بانک‌ها را ملزم کند برای منابعی که تا به حال از بانک مرکزی برداشت کرده‌اند یا در آینده برداشت می‌کنند وثیقه‌سپاری کنند و وثیقه مورد نظر نیز اوراق بهادار دولتی باشد که مقدمات این آیین‌نامه در بانک مرکزی طی و بخشنامه آن آمده شده و شنیده‌ها حاکی از آن است که در نوبت بررسی و تصویب در شورای پول و اعتبار قرار دارد.

وی خاطر نشان می کند:با  بازار باز  اوراق بدهی دولت  تعمیق شده و بازارساز قدرتمندی برای آن ایجاد می شود که می تواند سیاست پولی برای عاملان اقتصادی را بهبود بخشد .

 ندری همچنین تاکید کرد :تامین نیاز نقدینگی یا ذخایر بانکی قاعده مند شده و درجه توفیق و دستیابی به اهداف کلان اقتصادی را برای نظام بانکی فراهم می کند.

این کارشناس اقتصادی همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به ویژگی‌های بخش مالی و بانکی اقتصاد و نبود تجربه عملی در این زمینه ممکن است دوره ای پر از چالش در انتظار نظام بانکی ایران باشد که اجتناب ناپذیر است .

 وی تاکید کرد: لازم است سطح توقعات خود را کاهش دهیم تا به تدریج و  بتوانیم سیاست پولی را در مسیر صحیح قرار داده  و رفاه شهروندان را افزایش دهیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اخذ مالیات از خانه های خالی به نفع بازار مسکن است

اخذ مالیات از خانه های خالی به نفع بازار مسکن است

مصطفی قلی‏خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: اگر بتوان اطلاعات دقیقی از خانه‌های خالی به دست آورد، به‌طور قطع اخذ مالیات از آنها به نفع بازار مسکن خواهد بود.
ساخت خانه های کوچک مقیاس برای اقشار کم درآمد/ شهرداری نقش تسهیل گری دارد

ساخت خانه های کوچک مقیاس برای اقشار کم درآمد/ شهرداری نقش تسهیل گری دارد

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از پیشنهاد شهرداری برای ساخت خانه‌های کوچک مقیاس خبر داد و گفت: شهرداری نقش تسهیل گری ساخت این خانه ها را برعهده دارد.
پربازدیدترین ها