کد خبر: ۱۰۰۳۹۸
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲
شهرفردا در گفتگو با یک رفتارشناس بررسی کرد
یک رفتار شناس گفت : استفاده از یک مداح بی سواد ، سنگین تر کردن علامت ها و تزئئین آنها با شیر ، بز و همچنین ذبح گاو و گوسفند و شتر در مقابل چشمان کودکان و برگزاری هیات ها در آپارتمان ها رفتارهای نابخردانه ای است که ذات فرهنگ عاشورایی را هدف گرفته است.
بوی محرم می آید... این رانه از روی  تقویم که از خزان زودرس برگ های شهر می توان فهمید... خیمه هایی که دل دل می کنند، زودتر خبر رسیدن محرم را فریاد کنند و غصه ای که نمی دانی چرا واز کجا به دلت خانه می کند... همه نشان می دهد که صدای عاشورا در آسمان شهر جولان می دهد .
وشهروندانی که تا دیروز نشان همدلی نداشتند و با هدفونهای گوششان معاشرت میکردند امروز در سایه سرخ عاشورا گرد هم می آیند و لیوان چای بدست هم می دهند  و کفش جفت می کنند، همانهایی که تا دیروز جواب سلام خودشان را هم به زور می دادند، همان فشن ها همان ادمین ها ،آنها امروز میان هیآت میان داری می کنند ...واین معجزه عاشورا است که هرسال شهر با آن پوست می اندازد ... 
 
و شهر اما این سالها در کنار موجهای مرموز جاهلانه ای که با هدف گرفتن عاشورا و با تیغ عقلانیت به مفاهیم نینوایی چنگ می زنند ،شاهد سوء رفتار شهروندانی است که به سهو آب به آسیاب دشمن میرزند.

دکتر مجید ابهری آسیب‌شناس و رفتارشناس اجتماعی  در گفتگو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به بدعت های نامتعارف محرم می گوید :بحث به انحراف کشاندن   جریان‌های مذهبی اتفاق جدیدی نیست که تنها حادثه عاشورا را تحت تاثیر قرار دهد اما ضرورت دارد به به موازات تشریح شور حسینی ،درباره ضرورت شعور عزاداران حسینی نیز سخن گفت .

وی می افزاید :اکنون مسائلی تحت عنوان عزاداری را مشاهده می‌کنیم که سهوا یا عمدا تیشه به ریشه مفاهیم و فرهنگ عاشورایی  زده و ذات فرهنگ عاشورا را نشانه گرفتند این رفتارها نابخردانه باعث دور شدن سرشت جوانان ونسل جدید از فرهنگ امام حسین علیه السلام خواهد شد.

این رفتار شناس می گوید:  برگزاری هیئت ها در خانه های آپارتمانی بدون اجازه گرفتن از سایر طبقات و عزاداری تا پاسی از شب ،آن هم با صدای بلند و همچنین ازدحام خودروهای پارک شده در مقابل معابر و یا در مجاورت پارکینگ همسایه ها از جمله مشکلاتی است که طی سال‌های اخیر شدت گرفته است.

 وی همچنین تاکید می کند: نصب بیرق های عریض و طویل هیئت ها به طوری که نصف خیابان و دو سوم پیاده رو را بگیرد و همچنین نصب پرچم بین دوتیر چراغ برق به گونه ای که چند سال پیش در مشهد حادثه آفرید و باعث سقوط ستون لامپ برق گردید از جمله آنهاست .

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به تبعات رفتارهای نابخردانه در پوشش عزاداری امام حسین علیه السلام ،خاطر نشان می‌کند: اما خطرناک ترین اتفاقی که ممکن است برای زدودن عاشورا و قداست آن در ذهن مخاطبان به ویژه نسل جوان صورت گیرد استفاده از مداح بی سوادی است که با تبعیت از خواننده های شیش و هشت داخلی یا خارجی تلاش می کند مداحی را به سبک ترانه خوانی با هدف جذب جوانان اجرا کنند.

این رفتارشناس تاکید می کند: نوحه هایی که فارغ از استدلالهای واقعی بوده و تا مدت ها مبدل به کلیپ های خنده دار فضای مجازی می شود .

ابهری  همچنین با اشاره به آتش زدن خیمه در روز عاشورا می گوید :یکی دیگر از جلوه های نامناسبی که بدون رعایت حداکثری اصول ایمنی و حضور ماشین آتش نشانی طی سالهای گذشته صورت گرفته است آتش زدن خیمه‌های اباعبدالله است که باعث  حوادث فراوانی طی سالها گذشته ساده است.

آسیب شناسی رفتارهای نابخردانه در محرم ؛تهدید عاشورا

این رفتارشناس همچنین معتقد است :عدم استقرار سطل زباله و پر شدن کف خیابان از ظرف های یکبار مصرف ویا ریختن اضافه غذاها در جوی های خیابان نیز از جمله اقداماتی است که شهروندان در سال‌های اخیر مکرر را تکرار کردند و باعث نا زیبا شدن چهره شهرها شدند.

 وی همچنین تاکید می کند :ذبح گاو و گوسفند در ملأ عمومی و جلوی دیدگان کودکان آن هم به شیوه ای که مراسم" نحر" شتر در اصفهان برگزار شد  باعث آسیب دیدن مردم و صدمه  دیدن فرهنگ عاشورا از روی جهل و نادانی است.

ابهری معتقد است :در کنار همه انحرافات مذکور سنگین تر کردن علامت های محرم که هیچ جایگاهی در فلسفه عزاداری محرم نداشته و اصالتی در عاشورا ندارد ،با اضافه کردن انواع مجسمه های شیر ،اژدها و اسب و روان شدن ده ها جوان و نوجوانی که برای دیده شدن حاضر به گرفتن علامت ها بوده و پس از آن باید منتظر بیرون زدگی دیسک کمر و پارگی رباط های خود باشند از جمله مشکلاتی است که باید به روی آن توجه کرد.

 وی خاطرنشان می‌کند برگزاری مراسم قمه زنی لطمه زنی سینه زنی با پای لخت روی خال و زغال و آتش نیز از جمله اقداماتی است که در شبکه های مجازی به وفور پس از محرم و عاشورا و تاسوعای حسینی دیده می شود و به آسانی حربه دشمنان برای اتهام زدن به شیعه و فرهنگ عاشورا می شود.

 وی اظهار امیدواری کرد: فرهنگ عاشورایی باید بتواند حق الناس و احترام به حقوق دیگران را به بهترین شکل ممکن نهاوینه کند و به جز چهره مظلومیت اهل بیت و خاندان عصمت و طهارت قدرت، توانایی و شجاعت ،تدبر و زیرکی آن ها را نیز به گوش مردم بخصوص نسل جوان و کودکان برساند ، حقایقی نظیر نکوهش فقر توسط ائمه و مبارزه آشکار آنان با دزدی ،غارت بیت المال و آقازادگی باید توسط سخنرانان و مداحان به گوش مردم برسد
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
از افزایش قدرت خرید تا تضمین تامین کالاها/ آیا قدرت خرید مردم افزایش یافته؟

از افزایش قدرت خرید تا تضمین تامین کالاها/ آیا قدرت خرید مردم افزایش یافته؟

با اینکه بناست از دو ماه دیگر کالابرگ الکترونیکی وارد چرخه حمایت از مردم شود، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که همین یارانه نیز توانسته قدرت خرید مردم را افزایش دهد.
آیا حذف ارز ترجیحی به نفع تولید و صادرات است؟

آیا حذف ارز ترجیحی به نفع تولید و صادرات است؟

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل حذف ارز ترجیحی چهار هزار و 200 تومانی را به نفع تولید و صادرات دانست و از استقبال بخش خصوصی از این حرکت جهادی دولت خبر داد.
پربازدیدترین ها