کد خبر: ۱۰۰۱۸۳
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
گزارش شهرفردا از وضعیت بازار مسکن
پس از سه سال و ۱۰ ماه افزایش مداوم قیمت مسکن در ماه گذشته قیمت مسکن با تورم منفی و کاهش ۳ درصدی روبرو شد
 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، بر اساس  آمار رسمی از معاملات قطعی آپارتمان ،متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونیدر مرداد ماه سال جاری  ۳ درصد نسبت به ماه گذشته کاهش پیدا کرده و از و به ۱۳ میلیون و 180هزار تومان رسید.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن در مرداد امسال برای نخستین بار پس از ۴۵ ماه متوالی به زیر صفر رسید و منفی شد؛ همچنین میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت در مرداد ماه امسال در مقایسه با مرداد سال گذشته که ۷۷ درصد تورم  داشت، کاهش قابل توجهی پیدا کرد.

 بررسی جداول منتشر شده دفتر اقتصاد مسکن نشان می دهد که این میزان تورم نقطه‌ای دستکم از ابتدای سال جاری کمترین میزان افزایش قیمت مسکن در هر ماه در مقایسه با سال گذشته بوده است ،با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود کاهش ۳ درصد تورم ماهانه مسکن در مرداد ماه سال جاری اولین کاهش قیمت اسمی مسکن در بازار های رسمی مسکن شهر تهران در عصر پسا جهش محسوب می‌شود و این بدان معناست که بازار مسکن بار دیگر وارد رکود جدی شده است.

 سابقه تورم منفی به مرداد سال ۹۴ بازمی‌گردد  که واحدهای مسکونی در مسیر تخلیه حباب قیمتی بعد از یک دوره جهش از ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان در مهر ماه سال جاری در مهرماه آن سال به ۴ میلیون و ۸۰ هزار تومان رسید و هم اکنون قیمت اسمی مسکن بعد از تورم  ماهانه مسکن از ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در تیرماه به ۱۳ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسیده است.

بررسی ها حاکی است در مرداد ماه سال جاری تنها ۲ هزار و ۹۰۰ فقره معامله خرید مسکن در شهر تهران به ثبت رسیده که ۳۲ درصد کمتر از ۴ هزار و ۲۶۰ فقره معامله ثبت شده در تیرماه است.

 نگاهی به  جداول معاملات در بازار مسکن تهران  نشان می دهد، که به جز اردیبهشت ماه در ۵ ماه سپری شده سال ۹۸ حجم معاملات مسکن در مقایسه با سال گذشته روند نزولی داشته و تا ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده است که خبر از رکود بازار مسکن  دارد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
جولان محتکران مسکن در شهر/ ارزیابی ثبات بازار مشتریان مسکن با وجود رشد 3 درصدی قیمتها

جولان محتکران مسکن در شهر/ ارزیابی ثبات بازار مشتریان مسکن با وجود رشد 3 درصدی قیمتها

کارشناس حوزه مسکن با اشاره به یک میلیون خانه خالی در شهر تهران گفت: افزایش یا کاهش و یا رکود قیمت مسکن هیچ تاثیری در تغییر اجاره بهای آن ندارد کما اینکه مالکان می توانند خانه های خود را احتکار کنند چرا که قانونی برای خانه های خالی وجود ندارد.
فاطمه بانویی که سرور بانوان عالم  از آدم تا خاتم است

فاطمه بانویی که سرور بانوان عالم از آدم تا خاتم است

شیخ حسین انصاریان کارشناس مذهبی در مراسم یادبود بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) که در مزار شیخ صدوق واقع در شهر ری برگزار شد، گفت: حضرت زهرا صلوات الله علیه تنها بانویی است که سرو بانوان جهان است.