کد خبر: ۱۰۰۱۸۲
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
گزارش شهرفردا از حال و هوای پاییزی پایتخت
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری گفت :در دو ماه اول تابستان یکی از دلایل این امر بود که با مدیریت به موقع هم از خزان جلوگیری شد و هم با آبشویه درختان و تمهیدات مکانیزه آفات سفید بالکها از سطح درختان ناپدید شدند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، مدتی است که از گوشه و کنار شهر که عبور می کنیم متوجه خزان در درختان پایتخت می شویم خزانی که نه تنها زود رس است بلکه نگران کننده نیز هست چرا که هر فصلی با خود نشانه‌هایی دارد و فصل تابستان سرسبزی و تازگی برگهای درختان را به نمایش می گذارد امابه دلایل اقلیمی و یا انسانی این تغییرات به وجود آمده و درختان را دچار خزان زودرس نموده است . کارشناسان معتقدند که خزان درختان به غیر از عوامل طبیعی که در پاییز رخ می دهد چند عامل دیگر هم می تواند داشته باشد و آنهم عامل اقلیمی و یا عمرانی است که توسط ساخت و سازهای پیرامون درختان صورت می گیرد. 

درختان خزان زود رس ندارند/ با تمهیدات شهرداری سفید بالکها ناپدید شدند

لذا در این باره شهر فردا با مهندس علی مختاری مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران به گفتگو نشست. 

مدیر عامل سازمان بوستانها و فضای سبز شهرداری تهران به خبرنگار شهر فردا گفت: برگ درختان زرد نشده و ریزش هم ندارد چرا که اکوسیستم که تغییر می کند در درختان تنشی ایجاد می شود و برگ ریزش یا خزان برگ درختان اتفاق می افتد. 

وی تصریح کرد: اگر به سطح شهر  مراجعه کنید متوجه می شوید که برگ درختان کاملا سبز است و ریزش زود رس مشاهده نمی شود اما به هنگامی که اکوسیستم تغییر می کند و دمای هوا افزایش می یابد زمان آبیاری فضای سبز شهر و درختان تغییر می کند و از روز به شب انتقال می یابد بنابراین با این روش آب با زمان بیشتری در خاک درختان می ماند و درختان از آن تغذیه می کنند. 

مختاری در ادامه با اشاره به اینکه فاصله آبیاری که کم شود و شبها درختان آبیاری شوند تبخیر آب کمتر صورت می گیرد و درختان آب بیشتری در خود ذخیره می کنند، تاکید کرد: همانطور که در جریان هستید تیر و مرداد گرمای هوا بیش از اندازه بود و سازمان پارکها برای جلوگیری از خزان درختان از روش کاهش زمان آبیاری و در خنکی هوا اقدام به آبیاری فضای سبز نموده است و این ساعت از ۶ عصر تا ۸ صبح بوده است. 

وی اذعان داشت: خزان زودرس این است که درخت کامل خزان کند و آنهم با مراقبت این اتفاق نخواهد افتاد و با توجه به اینکه روزانه سطح شهر توسط ۸۰ کارشناس بازدید می شود خزان و برگ ریزش درختان رخ نداده است و گزارشات ارائه می شود و اگر جایی خزانی صورت گرفته باشد و یا سهل انگاری در آبیاری صورت گرفته باشد و یا در گرما آبیاری شده باشد و یا هر اتفاق دیگری سریعا توسط این کارشناسان گزارش می شود. 

درختان خزان زود رس ندارند/ با تمهیدات شهرداری سفید بالکها ناپدید شدند
مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران  با اشاره به اینکه درختان آبشویه می شوند، افزود: با این تفاسیر همانطور که مشاهده می شود، دیگر سفید بالکها نیز بر روی درختان دیده نشده اند و مبارزه مکانیکی و پیشگیری که صورت گرفته درختان را از این آفت در سطح شهر نجات داد. 

وی با اشاره به نوع آب مصرفی در درختان وبوستان گفت: آب مصرفی فضای سبز سطح شهر از آب غیر شرب استفاده می شود و معمولا از پساب تصفیه شده ، روان آبها و قنوات و چاهها برای آبیاری درختان و فضای سبز استفاده می گردد که البته در حال حاضر از منابع آب زیر زمینی کمتر استفاده می شود چرا که فرونشست در برخی نقاط شهر اتفاق نیفتد. 

مختاری همچنین در پاسخ به این سوال که همکاری سازمان های دیگر با سازمان فضای سبز در خصوص حفظ و نگهداری از درختان به هنگام ساخت وساز خاطر نشان ساخت: دستور اکیدی که شهردار تهران جهت محافظت از درختان صادر کرده اند و خوشبختانه یکی از کارهای بسیار خوبی بوده که صورت گرفته چرا که برخی از پیاده روها توسط همین ساخت و ساز ها اشغال می شد و با این بخشنامه خوشبختانه دیگر این اتفاق نمی افتد و مسلما ساخت و سازی اگر در مسیر درختان و بوستان صورت گیرد مالک موظف است نسبت به حریم درخت و حفاظت و سیانت از فضای سبز مقابل ساختمان در دست احداث است نظارت و دقت لازم را انجام دهد. 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
جولان محتکران مسکن در شهر/ ارزیابی ثبات بازار مشتریان مسکن با وجود رشد 3 درصدی قیمتها

جولان محتکران مسکن در شهر/ ارزیابی ثبات بازار مشتریان مسکن با وجود رشد 3 درصدی قیمتها

کارشناس حوزه مسکن با اشاره به یک میلیون خانه خالی در شهر تهران گفت: افزایش یا کاهش و یا رکود قیمت مسکن هیچ تاثیری در تغییر اجاره بهای آن ندارد کما اینکه مالکان می توانند خانه های خود را احتکار کنند چرا که قانونی برای خانه های خالی وجود ندارد.
فاطمه بانویی که سرور بانوان عالم  از آدم تا خاتم است

فاطمه بانویی که سرور بانوان عالم از آدم تا خاتم است

شیخ حسین انصاریان کارشناس مذهبی در مراسم یادبود بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) که در مزار شیخ صدوق واقع در شهر ری برگزار شد، گفت: حضرت زهرا صلوات الله علیه تنها بانویی است که سرو بانوان جهان است.