کد خبر: ۱۰۰۱۲۵
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳
عضو شورای تهران:
رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: توقف بارگذاری انبوه در پادگان ۰۶ یکی از دستاوردهای مهم این کمیسیون است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،محمد سالاری روز یکشنبه در یکصد و شصتمین جلسه شورا با بیان اقدامات و دستاوردهای کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، طی دو سال گذشته افزود: ما توانستیم با حضور در جلسات شورای عالی شهرسازی و معماری از ساخت و ساز انبوه یک وهفت دهم میلیون متر مربعی در پادگان ۰۶ جلوگیری کنیم.

وی گفت: کمیسیون شهرسازی و معماری طی دو سال گذشته مجموعا ۲۰۲ جلسه رسمی برگزار کرد که بخشی از این جلسات به بررسی کارشناسی پرونده های باغات و بخشی دیگر به بررسی  ۳۲ طرح و ۴۱ لایحه اختصاص داشت.

سالاری با اشاره به ایجاد کارگروه فنی نظارتی ذیل کمیسیون شهرسازی و معماری بیان کرد: این کار گروه در راستای ایفای نقش نظارتی کمیسیون ایجاد شد که در سال اول شورا  ۴۸۵۰ پرونده شهرسازی و در سال دوم ۵۴۰۰ پرونده را که در شوراهای معماری مناطق تصمیم گیری شده بود با مفاد طرح تفصیلی و مقررات شهرسازی و معماری تطبیق داد که مغایرت های این تصمیمات با قوانین را بصورت رسمی به شهرداری تهران و ریاست شورا و سایر نهادهای نظارتی برای لغو مصوبات متخلفانه اعلام شد.  

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: این اقدامات منجر به کاهش بیش از ۷۰ درصدی تخلفات شوراهای معماری شد.

وی ادامه داد: ۱۱۵ پرونده طی یکسال اخیر از سوی هیات رییسه برای تعیین تکلیف و تصمیم گیری به کمیسیون ارجاع شد که پس از بحث و بررسی به آن ها پاسخ داده شده است.

بررسی ۱۷۲ گود پر خطر
سالاری ادامه داد:  ۱۷۲ گود پرخطر توسط همکاران ما بازدید شده و  مورد بررسی قرار گرفت تا اقدامات لازم برای مقاوم سازی و ایمن سازی آن ها انجام شود.

وی عنوان کرد: ۱۸۰ مورد بازدید و نظارت میدانی از طرح ها و پروژه های سطح شهر و سازمان ها و شرکت ها نیز توسط اعضای کمیسیون صورت گرفته و ۴۶ نشست و همایش تخصصی با حضور صاحبنظران، اساتید و مدیران مرتبط برگزار شد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به بررسی تعداد ۹۰ مورد گزارش ارائه شده توسط شهرداری تهران و سازمان ها و شرکت ها و سایر نهادها در جلسات کمیسیون، گفت:  ۱۷۰ موضوع تخصصی در جلسات کمیسیون، مورد تصمیم گیری قرار گرفت و ۵۲ مورد گزارش تحلیلی و بعضاً پژوهشی در کمیسیون تهیه شده است.

 تغییر رویکرد در کمیسیون ماده ۵
وی افزود: تغییر رویکرد در کمیسیون ماده ۵ از تصمیم‌گیری مبتنی بر درآمد زایی به تصمیم‌گیری جهت تعیین تکلیف مفاد طرح تفصیلی و طرح های موضعی و موضوعی و تصمیمات راهبردی مغفول مانده در شهر، دیگر دستاورد کمیسیون است.

سالاری ادامه داد: ما توانستیم با همکاری سایر نهادها، لایحه اصلاح قانون ماده ۱۰۰ فعلی که متاسفانه دیگر با سازوکارهای موجود نمیتوان کاهش تخلفات را رقم زد، پیش ببریم و اکنون در کمیسیون زیربنایی دولت در فرایند نهایی است ما نیز در آنجا حضور فعال داشتیم و امیدواریم به زودی به تصویب برسد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران ادامه داد: برخورد با تخلفات پروژه های بزرگ مقیاس از دیگر اقدامات کمیسیون بوده است.
 عضو شورای تهران خاطر نشان کرد: در حوزه حفاظت و صیانت از باغات، می توان به لغو مصوبه برج باغ و جایگزینی طرح خانه باغ و طرح های موضعی کن و فرحزاد اشاره کرد.   

تغییر رویکرد شهرداری از خودرو محوری به انسان محوری
وی بیان کرد: پیگیری های کمیسیون منجر به ایجاد تغییر رویکرد شهرداری از خودرو محوری به انسان محوری از طریق توسعه عرصه های عمومی و معطوف شدن ماموریت های شهرداری به عرصه های عمومی و پلازاهای شهری شد و اکنون یکی از مهم ترین ماموریت های شهردار تهران همین  موضوع است.

وی مناسب سازی فضاهای عمومی و معابر را یکی دیگر از دستاوردهای کمیسیون دانست.
این عضو شورای شهر با اشاره به افزایش تاب آوری شهر اظهار داشت: ما در کمیسیون ضمن تعامل خوب با نظام مهندسی استان تهران در خصوص تهیه شناسنامه فنی ساختمان، توانستیم نوسازی بافت های فرسوده را از  صرف تخریب و نوسازی و درجاسازی به سوی بازآفرینی شهری ببریم.
وی افزود: در همین راستا نسبت به افزایش اعتبارات بهسازی محیطی و ایجاد پاتوق های محلی اقدام کردیم.

کاهش فساد در حوزه شهرسازی و معماری
سالاری با اشاره به ارائه تعداد ۱۲۶ تذکر از سوی اعضای کمیسیون به مدیریت شهری و سازمان‌ها و نهادها و حوزه‌های مرتبط در صحن شورای شهر تهران، به بیان مهم ترین دستاورد های کمیسیون پرداخت و گفت: ما توانستیم با همکاری سایر اعضای کمیسیون ها و همکاری شهرداری و دیده بان های شهری و رسانه ها تغییر رویکرد جدی را در مدیریت شهری در توجه به طرح های توسعه شهری هم در کاهش انحرافات و هم کاهش تخلفات، کاهش رانت و فساد و عدم شهرفروشی داشته باشیم.

وی گفت: در همین راستا نهاد پایش و راهبری طرح های توسعه شهری را که فعالیت آن در گذشته بصورت یکطرفه از سوی وزارت راه و  شهرسازی متوقف شده بود، با پیگیری مستمر کمیسیون، مجددا احیا شد. سالاری ادامه داد: فعالیت مجدد این نهاد با امضای تفاهم‌نامه مشترک وزیر راه و شهرسازی رئیس شورای اسلامی شهر و شهردار تهران و همچنین پیشنهاد و تصویب ردیف اعتبار در بودجه سال ۹۸ شهرداری آغاز شد.

وی با بیان اینکه ما با همکاری کمیسیون سلامت و محیط زیست توانستیم دو طرح موضعی بسیار مهم را تعیین تکلیف کنیم گفت: یکی طرح یکهزار ۷۰ هکتاری ساماندهی باغات بهم پیوسته کن که بعد از بارها جلسه، بالاخره در شورای عالی شهرسازی و معماری تعیین تکلیف شد و امیدواریم شهرداری تهران با ایجاد سازمان اجرایی این مجموعه را به یکی از تفرجگاه های عمومی تبدیل کند و طرح دیگر طرح  ۳۰۰ هکتاری باغات فرحزاد است.

سالاری درباره اقدامات انجام شده در خصوص ساماندهی سیما و مننظر شهری بیان کرد: طی دو سال گذشته بیش از ۱۹ هزار طرح نمای ساختمانی در کمیته های نمای مناطق ۲۲ گانه بررسی شده و نمایندگان کمیسیون به عنوان ناظر در آنجا حضور داشته اند و سلسله جلسات بصورت مرتب در کمیسیون برگزار شده است.

وی افزود: احیا سند مجموعه شهری و صیانت و حفاظت از حریم از دیگر اقدامات کمیسیون است.  
عضو شورای تهران عنوان کرد: در کمیسیون نهاد سازی را در دستور کار داشتیم که در این راستا ایجاد ستاد هماهنگی کمیسیون های ماده ۱۰۰ و تشکیل مجمع مشورتی روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری شوراهای شهر مراکز استان ها و همچنین نهاد پایش و راهبری طرح های توسعه شهری را به سرانجام رساندیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
واقعه  ۱۷ شهریور از زبان رهبر انقلاب

واقعه ۱۷ شهریور از زبان رهبر انقلاب

قیام مردمی ۱۷ شهریور هرچند در زمان خودش سرنوشت تلخی داشت، اما بروز آن عبرت‌هایی را به ملت ایران داد که رهبر انقلاب بر آن‌ها تأکید دارد و هشدار می‌دهد که جوانان خاطره آن را فراموش نکنند.
52میلیون واحد خون از سال 53 تا کنون اهدا شده است

52میلیون واحد خون از سال 53 تا کنون اهدا شده است

در حال حاضر به آمار تجمعی 52 میلیون اهدای خون رسیده ایم یعنی از بدو تاسیس سازمان در سال 1353 تا کنون 52 میلیون واحد خون توسط مردم عزیزمان اهدا شده است.